A gazdaságban tapasztalható óriási kérdőjelek szinte valamennyi iparági tevékenységre rányomta bélyegét, ez alól pedig az építőipar sem kivétel – hívta fel a figyelmet az InfoRádiónak a Takarék Csoport vállalati üzletágának igazgatója, aki szerint azonban különbséget kell tenni a beruházásokat, illetve magukat az építőpari cégeket illetően is.
Morvai Zsolt az előbbi kapcsán megjegyezte, a különböző típusú szegmenseket is eltérő mértékben érintette a koronavírus-járvány okozta visszaesés: rövid és középtávon leginkább a szállodaipart, míg legkevésbé az irodaszegmenst sújtja a válság, ahol szintén lehet szórás a lokációtól, a bérlői körtől, vagy a kategóriától függően.
A szakember arra is kiért, a sok esetben bizony nehéz helyzetbe került építőipari cégeknél
a legfőbb kérdés momentán, hogy milyen megrendelésállománnyal rendelkeznek, illetve milyen tartalékaik vannak a jövőt tekintve.
Mint magyarázta, azok, akik állami megrendelésekre építenek, jellemzően kifizetési csúszásokkal szembesülhetnek, és ha a fizetőképességük nem teljesen megfelelő, az likviditási válsághoz vezethet. A magánipari beruházók esetében pedig, a keresleti oldal visszaesése miatt merülhet föl az, hogy nem, vagy csak később tudja kifizetni a munkák ellenértékét.
A Takarék Csoport szerint az építőiparban tapasztalható visszaesés miatt komoly esély van arra, hogy a szereplők között elindulhat egy körbetartozás. Ezért
különféle pénzügyi megoldásokat igyekeznek ők is kínálni a problémák kezelésre,
úgy mint a faktoring (különféle számlák kifizetését megelőlegezi a bank), illetve az állami intézmények által meghirdetett programokba is próbálják becsatornázni az érintett ügyleteket – tette hozzá Morvai Zsolt.