Összesítette a négy éves csok eddigi számait a Portfolio. A cikkből kiderül, 100 ezer család vette fel eddig a csokot, 318 milliárd forint értékben. A felvett összeg 60 százaléka, 192 milliárd forint mindössze 20 ezer, legalább három gyermeket vállaló családnál összpontosult. A legnagyobb kedvezményezettek jelentős része valószínűleg már eleve rendelkezett három gyermekkel.
A Magyar Nemzeti Bank által a lap rendelkezésére bocsátott statisztikák azt mutatják, hogy időben a csok népszerűsége csökkent: a 2018-as 27 ezer után tavaly 24 ezer támogatási szerződést kötöttek. 2016 után ez lett a második „leggyengébb” év.
Mivel a támogatási összegek nem változtak az elmúlt négy évben, a darabszám szerinti csökkenés az igénybe vett összegre is kihatott: a 2018-as 84 milliárd után tavaly 80 milliárd forintnyi csokszerződést kötöttek a hitelintézeteknél.
Látszik az is, hogy
fokozatosan csökken a használt lakások aránya, de darabszám szerint ezek képviselik a 2016 eleje óta felvett támogatások kétharmadát.
Fokozatosan nő az újlakás-vásárlások aránya és stagnál a lakásépítéseké. A felvett 318 milliárd forintnyi összegből csak 96 milliárd, vagyis 30 százalék ment használt lakások vásárlására, ezzel szemben a lakásépítések aránya 42 százalék, az újlakás-vásárlásoké 27 százalék volt.
A lakáspiachoz és a lakáshitelezéshez hasonlóan a csok is mutat némi szezonalitást, jellemzően az 1. negyedév a leggyengébb, a harmadik vagy a negyedik negyedév pedig a legerősebb, tavaly az év vége volt a legerősebb.
Az érintett bankok felerészben az OTP, ötödrészben a Takarék.