eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pixabay

Mélyebben kell zsebbe nyúlni a földért

A termőföld hektáronkénti árának emelkedése bő évtizede töretlen, 2010-hez képest 2018-ra összességében átlagosan két és félszeresére növekedett

Tavaly a legjobban (28 százalékkal) Veszprém megyében nőttek az árak, de Somogy és Komárom-Esztergom megyében is 15 százalékot meghaladó mértékű volt a drágulás, csökkenés (4 százalék) egyedül Nógrádban volt – ismerteti a Beol.hu.

A legdrágább megye Békés volt, 1,818 millió forintos átlagos hektárárral. A másfél milliós szintet Tolna, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron és Fejér megye lépte át, az egymilliós hektárár alatt már csak Nógrád, Borosd-Abaúj-Zemlén és Zala megye maradtak.

Művelési szempontból az elmúlt évben a kert-gyümölcsös és a szőlőterületek drágultak legnagyob mértékben (21, 16 százalékkal), ezt követte az erdő-fásított és gyep kategória (9 százalékkal), végül a szántóföldek árnövekedése (7 százalékkal).

A termőföldpiacon az előző időszakhoz képest 13 százalékkal nőtt az adásvételek száma. A forgalmat az adásvételekben érintett teljes földterület mérete alapján vizsgálva – a növekvő tranzakciószám ellenére – kétszázalékos csökkenést mértek 2018-ban. Több adásvétel történt tehát kisebb területen, jegyzi meg a megyei portál.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Bár a zajszennyezés a levegő- vagy vízszennyezéshez képest kevesebb figyelmet kap, azonban világszerte egyre nagyobb problémát jelent. Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat a stressztől, alvászavartól kezdve a szív- és érrendszeri betegségekig. A zajszennyezés fő forrásának a közúti közlekedés számít. Az EU-ban a lakosság több mint 20%-a él olyan területeken, ahol a közlekedési zajszint már káros az egészségre, míg Magyarországon mintegy 1,5 millió ember van kitéve a közúti zajterhelésnek. A zajszennyezés egyéb formáit is beszámítva viszont itthon akár 2 millió ember is érintett lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×