eur:
400.34
usd:
362.02
bux:
88028.74
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pxhere

Brutálisak és nem lassítanak a budapesti ingatlanárak

Az egyensúlyi szintet már 15 százalékkal túlszárnyalják a budapesti lakásárak a jegybank friss lakáspiaci jelentése szerint. Mindössze három olyan fővárosi kerület van, amelyben öt év alatt nem kétszereződtek meg vagy drágultak ennél is nagyobb mértékben az ingatlanok.

Egyelőre nem tervez intézkedéseket a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a budapesti lakáspiacot illetően, pedig a lakásárak nagymértékű emelkedése révén jelentősen megnőtt a fővárosban a túlértékeltség kockázata – írja a Magyar Nemzet. Nagy Tamás, a jegybank főosztályvezetője a Lakáspiaci jelentés bemutatóján elmondta: megnőtt annak kockázata, hogy egy esetleges árkorrekciót követően veszteséget könyveljenek el a vásárlók. Az MNB becslése szerint az egyensúlyi szintet mintegy 15 százalékkal haladják meg a budapesti árak.

Eközben tovább nőtt a kisebb és a nagyobb települések közti árolló. Míg 2018-ban Budapesten csaknem 23 százalékkal emelkedtek az árak éves összevetésben, országosan 15 százalékkal, ezen belül is a községekben mindössze 2-3 százalékkal. A fővárosi áremelkedés továbbra sem mutat megtorpanást:

2019 első negyedévében húsz százalékot maghaladó mértékű drágulást látni 2018 azonos időszakával összevetve.

Fordított arányok látszanak ugyanakkor az adásvételeknél: tavaly 176 ezerre nőtt a számuk, de míg Budapesten minimálisan csökkent a lakáspiaci forgalom, a községekben több mint 13 százalékkal nőtt.

A budapesti árak növekedése meghaladta a jövedelmek emelkedését, ami a külső, olcsóbb kerületek felé terelte a keresletet. Sokat elmond a jelenlegi árakról, hogy ötéves időtávban, vagyis 2013 és 2018 között csupán három olyan kerületet (II., XII. és XVI.) találni, amelyekben nem kétszereződtek meg a lakásárak.

A mostani élénkülő ciklus elején a belső kerületekben volt látható, jelenleg viszont a külső városrészekben tapasztalható gyorsabb áremelkedés.

Tavaly és tavalyelőtt a külföldi vásárlók aránya az I. és az V. kerületben meghaladta a 23 százalékot, a VI., VII., VIII., IX. és XIII. kerületben pedig 15 százalékot. Budapest már régiós összevetésben sem olcsó, hiszen míg a magyar fővárosban 15 évnyi átlagos jövedelem szükséges egy átlaglakás megvásárlásához, addig Prágában 14 és fél évnyi, Pozsonyban és Varsóban viszont csak 12 évnyi.

A jegybank szerint térségi összehasonlításban kiugróan alacsony a hazai lakásállomány megújulása. Míg ez a mutató tavaly 0,4 százalék volt Magyarországon, Ausztriában és Lengyelországban egy százalékot meghaladó, de Csehországban, Szlovákiában és Romániában is a mienknél jóval magasabb.

Noha idén elérhetjük a 0,6-0,7 százalékos szintet, az MNB szerint az ötszázalékos lakásáfa kivezetése miatt 2020-tól jelentős visszaesés várható az új lakások átadásában. Nagy Tamás beszámolt a jegybank kezdeményezte Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testület (LITT) áprilisi lakáspiaci üléséről is, amelyen szintén kiemelt téma volt a kedvezményes lakásáfa. A testület felvetéseit Nagy Tamás úgy összegezte, hogy első lépésként szükséges lenne a gazdasági növekedést támogató, fenntartható szint meghatározása a lakásépítésekben. Ehhez igazítva lehetne alakítani a szabályozást: a forgalmi adó mértékét és a magas állami kapacitásigények kezelését is.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 3. 10:43
×
×
×
×