Nemzetközi szerepre is tör egy új orosz-magyar atomenergetikai cég: szándéknyilatkozatokat írt alá az MVM Zrt. és a Rusatom Service Rt., valamint a Dunaújvárosi Egyetem és a Rusatom Nemzetközi Hálózat hétfőn Szocsiban, a XI. Atomexpón.
Az MVM Zrt. és a Rusatom Service Rt., a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern tagvállalata vegyesvállalat alapításáról írt alá részletes szándéknyilatkozatot (term sheet). Eszerint
- mindkét alapító azonos, 50-50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezik majd,
- az új vegyes vállalat erőművek számára, beleértve az atom és hagyományos hőerőműveket is, karbantartási szolgáltatást nyújt majd.
- A vegyesvállalat a nemzetközi piacokat is megcélozza.
A Roszatom nemzetközi szervezete, a Rusatom Nemzetközi Hálózat és a Dunaújvárosi Egyetem között létrejött együttműködési szándéknyilatkozat alapot teremt a két fél együttműködéséhez a tudományos képzés területén. Az együttműködés kiterjed előadások, szemináriumok szervezésére és lebonyolítására, közös tananyagok létrehozására, diákcsereprogramok kezdeményezésére orosz egyetemekkel és egyéb területekkel.
A felek arról is megegyeztek, hogy megvizsgálják az atomenergetikai ipari szakemberek képzését célzó szak indításának a lehetőségét a Dunaújvárosi Egyetemen.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Alkotó Energia programja az Atomexpo Awards díjátadó gálán fődíjat kapott a lakossági kommunikáció kategóriában, ahol 14 jelöltből végzett az első helyen.
Változik a paksi szerződés
Terítéken van a Paks II beruházás pénzügyi keretszerződésének módosítása, ez ügyben nemrégiben tárgyalt Varga Mihály pénzügyminiszter orosz kollégájával – erről Kovács Pál, a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár beszélt a rendezvényen.
A Magyar Nemzet azt írta, hogy jelenleg a szerződésmódosítási javaslat készül, amelyre azért van szükség, hogy a megállapodás igazodjon az új céldátumokhoz.
Kérdésre válaszolva, konkrétumok említése nélkül az államtitkár kifejtette: a Paks II Zrt. és az orosz fél
a Duna vízállása, a klímaváltozás és a nyári vízhőmérséklet-emelkedés miatt kiegészítő műszaki megoldásokat is mérlegel.
Kovács Pál magyarázata szerint az orosz főtervező az atomerőmű terveit mindig az adott telephelyviszonyok-hoz igazítja; míg egyes helyszíneken szökőár veszélyével, Pakson például a hűtéssel kell kiemelten foglalkozni, a Duna vízhozamával, nyári hőmérsék-letével. – A műszaki módosítások még a finomhangolás szakaszában vannak – tette hozzá az államtitkár.