A pénzváltási tevékenységet Magyarországon pénzintézetek és hitelintézetek végeznek, vagy az ő függő kiemelt közvetítőik, akik velük megbízási szerződésben állnak – tájékoztatott Binder István. Az MNB felügyeleti szóvivője hozzátette: Budapesten is van olyan társaság, amely sérült vagy a jegybank által bevont, de még visszaváltható külföldi bankjegyeket, érméket vált.
Ez egy kényelmi szolgáltatás,
hiszen így nem kell a távoli országba elutazni, hogy visszaváltsák a már nem felhasználható pénzeket, így a névértéken túl számolhatnak el felárat – emelte ki a szóvivő, hozzátéve: az árfolyamot ebben az esetben is a piac dönti el.
Binder István arról is beszélt, milyen intő jelekre kell figyelni az ilyen szolgáltatásoknál, mi kelthet gyanút a fogyasztóban, hogy esetleg nem legálisan tevékenykedő szolgáltatóval van dolga.
„A legfontosabb az árfolyam, tehát azt nézzük meg, hogy megfelelő módon látszik-e az árfolyam” – fogalmazott.
Mint mondta: nagyobb összegű pénzváltás esetén a vállalkozás – a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozása érdekében – többletinformációkat kérhet: például a pénz eredetére vonatkozó kérdéseket tehet fel. Lényeges utánajárni, hogy az adott pénzváltó valóban rendelkezik-e az MNB engedélyével – hangsúlyozta a szóvivő.