eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Az Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) által január 24-én meghirdetett sztrájkban résztvevő dolgozók a győri Audi Hungaria Zrt. gyárudvarán 2019. január 29-én. A szakszervezet a sikertelen bértárgyalások miatt hirdetett sztrájkot.
Nyitókép: Az Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) által január 24-én meghirdetett sztrájkban résztvevő dolgozók a győri Audi Hungaria Zrt. gyárudvarán 2019. január 29-én. MTI/Krizsán Csaba

Parragh László szerint lehetetlent kérnek az Audi sztrájkoló alkalmazottai

Az iparkamara elnöke úgy látja, nem lehet akkora béremelést adni, amekkorát kérnek - a munkabeszüntetés mögött egyéni érdekeket sejt, ennek ellenére a felek szerinte meg fognak állapodni.

Az Audi Hungaria győri dolgozói ezrével kezdtek egyhetes sztrájkba a múlt hét csütörtök reggel, és mivel a keddi tárgyalások sem vezettek eredményre - a Kisalföld.hu cikke szerint -, végigér az egyhetes munkabeszüntetés. Az őket képviselő szakszervezet szerint a térségbeli más gyárak dolgozói, illetve a volkswagenesek is többet keresnek, mint ők - akár 25-39 százalékkal is.

Közben bértárgyalások is zajlanak a vezetés és a munkavállalók között, ezek számszaki eredményeiről viszont kevés dolog szivárgott ki. A vállalat közlése szerint 18 százalékkal, de minimum 75 ezer forinttal emelnék a dolgozók bérét, a cafeteria összege pedig 300 ezer forintról 400 ezer forintra nőne.

Az InfoRádiónak nyilatkozó Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke "értelmezhetetlennek" tartja a béremelési követelést.

"Ha az ember elmegy Németországba, akkor persze, hogy sokkal többet keresnek az ottani dolgozók, mert az Németországban van.

Ha ezt tűzik ki célul a dolgozók, akkor nagyon hamar az fog történni, hogy visszaviszik a termelést Németországba" - vélekedett Parragh László, aki álságosnak tartja a sztrájkolók érvelését.

Hogy valóban kell-e ettől tartani, látva a győri gyár beágyazottságát a nemzetközi gazdaság vérkeringésébe, arról Parragh László úgy vélekedik, a beszállítóknak abszolút kell félniük a jelenlegi helyzetben, a termelés leállása ugyanis őket is kényszeríti, és egyébként is

"botorság azt hinni, hogy egy gyárat nem lehet elköltöztetni".

Közben kormánykörökben azt képviselik, hogy vége az alacsony bérek korszakának, a múlt heti Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentette, drukkol a munkavállalóknak, hogy minél magasabb bért harcoljanak ki maguknak. Erre reagálva Parragh László úgy fogalmazott, "mi magunk, a kamara voltunk az elsők, akik azt mondták, bérfelzárkóztatás kell, és ahhoz, hogy közeledjünk Európához, kétszámjegyű emelésre van szükség. De ez egyébként történik, és ennek az arányait kell józan ésszel mérlegelni, nem lehet 30-40 százalékos béremelést csinálni, hogy közben a termelékenység hatékonysága egyszerre nem nő.

Nem lehet egyszerre akkorát ugrani, amekkorát az Auditól kérnek. Gyanítom, a háttérben egyéni ambíciókról is szó van,

másik oldalról pedig a német szakszervezet abban érdekelt, hogy Magyarországon minél nagyobb legyen a káosz, ekkor ugyanis a német befektetéspolitika fel tudja mutatni, hogy felesleges külföldre vinni a termelést".

Nincs kétsége ugyanakkor afelől, hogy lesz megállapodás.

Varga Mihály megszólalt

Varga Mihály pénzügyminiszter újságírók előtt szerdán úgy fogalmazott, a német vállalat belügyébe a magyar kormány nem szól bele, alapvetően az a remény, hogy a felek minél hamarabb megállapodjanak. Attól nem tart, hogy más gyárak befektetéseit befolyásolják a győri Audinál zajló események.

Leállás Németországban

A sztrájk miatti termeléskiesés miatt hétfőn leállították a gyártást az Audi központi üzemében, a bajorországi Ingolstadtban, mert hiányoznak a Győrben készített motorok. Az Audi másik németországi üzemében, a neckarsulmi gyárban szerdáig van megfelelő számú motor a járművek összeszereléséhez. A hét második felétől ott is vizsgálni kell majd a gyártás folytatásának feltételeit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×