eur:
407.01
usd:
379.78
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay.com

Nagy utat tett meg tíz éve alatt a bitcoin

Tíz éve, 2009. január 3-án indult el az a hálózat, amely először tette lehetővé, hogy bárki korlátlanul értéket tudjon átadni az interneten az információhoz hasonlóan. Az elszámolási egység a bitcoin lett. A technológiáról Pataki Gábor, a CoinBroker.hu alapítója beszélt az InfoRádiónak.

Nem tudni, hogy egyetlen név vagy egy csoport áll a bitcoin létrejöttéhez, de sokak szerint köze volt hozzá a magyar származású Nick Szabónak - tudta meg az InfoRádió Pataki Gábortól, a CoinBroker.hu alapítójától.

"A bitcoin az egy kriptovaluta, ami egy decentralizált hálózaton keresztül működik, azaz

nem egy központi szerveren futó, hanem egy, úgymond a bányászok által üzemeltetett rendszerről van szó"

- mondta Pataki. Hozzátette, a bitcoin értéke a 3900 dollár körüli árfolyamot nézve 68 milliárd dollár.

A kriptovaluták rendszeréről elsősorban azt kell tudni, hogy

nagyon biztonságos hálózaton fut, még senki nem tört fel ilyet.

A másik, hogy

az összes kriptovalutából meghatározott számú van, ez 2140-re el fogja érni a 21 millió darabot - jelenleg 17,5 millió van "kibányászva".

"Ha kialakul a kriptovalutáknak esetlegesen a menedékvaluta státusza, amit nagyon sokan megkérdőjeleznek, akkor az árfolyama azért emelkedhet, mert korlátos a darabszáma" - vont párhuzamot az arannyal Pataki Gábor, aki szerint

nem lehet "elinflálni" a kriptovalutát,

mert amikor kibocsátották azt a dokumentumot (white paper), ami a szabályrendszerét tartalmazza, és elindult ezen a decentralizációs hálózaton keresztül, egyik gépről a másikra másolódnak az akciók - az összes múltbeli akció követhető -, ott ez a szabályrendszer megváltoztathatatlanná vált.

Pataki Gábor szerint "az évszázad kérdése", hogy mi lesz a bitcoinnal, de úgy véli, a jelenlegi állapotában "egy elavult kriptovaluta", aminek nagyon jó a píárja, és vannak vetélytársai, amelyek idővel átvehetik a szerepét.

"Hosszú időnek kell eltelnie, és a szabályozóknak utol kell érniük a fejlődést, hogy ezek tőkepiaci termékekké váljanak, és ki tudjon alakulni a menedékstátusz"

- vélekedett Pataki.

Egyébként már belépett a "valóságba" is a kriptovalutázás, mint Pataki mondta,

Németországban nem kell adót fizetnie, aki egy évnél régebb óta birtokol kriptovalutát, Japánban pedig a bitcoin másodlagos valuta, és ha valaki azzal fizet, kedvezményesebb áfával teheti.

Az EU-n belül Málta és Észtország jár élen a szabályozás kialakításával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×