eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Párizs, 2011. december 22.A Standard and Poors (S&P) logója a hitelminősítő intézet  párizsi irodájában a 2011. december  8-án készült archív felvételen. 2011. december 21-én a S&P megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól. A besorolás az eddigi BBB mínuszról BB pluszra változott. (MTI/EPA/Ian Langsdon)
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

Még egy évet kell várni a felminősítésre?

Hosszabb időt is igénybe vehet az újabb felminősítés - közölte az egyik amerikai hitelminősítő szakértője.

A Standard and Poor's augusztus 17-én vizsgálta Magyarország adósbesorolását, de nem változtatott a státuszon, pedig többen már egy kedvező fejleménnyel számoltak.

Az ország nyolc éve került ki az eddigi legjobb befektetésre ajánlott kategóriájából a Standard and Poor's-nál,

az elemzők szerint mostanra több gazdasági mutató is indokolt egy, a jelenleginél kedvezőbb hitelminősítői döntést

– így vélekedett néhány órával az augusztus közepi döntés előtt a Portfolio elemzője, Beke Károly is.

Mint mondta, 2016 óta arról beszélhetünk, hogy mindhárom nagy hitelminősítőnél kikerültünk az úgynevezett bóvli - befektetésre nem ajánlott - kategóriából, és ez a javulás folytatódott a makrogazdasági mutatóinkban.

A növekedés továbbra is kifejezetten jól alakul az elmúlt időszakkal összehasonlítva, a második negyedéves növekedési számok felülmúlták a várakozásokat.

Ami még nagyon fontos, a bankrendszer állapota, a nem teljesítő hitelek aránya a háztartásoknál illetve a vállalatoknál és ebben is jelentős javulást értünk el.

A Magyar Idők megkereste a társaság Magyarországgal foglalkozó szakértőjét. Karen Vartapetov arról beszélt: adottak a kilátások, hogy a következő tizenkét hónapban javítsa Magyarország hitelbesorolását az S&P. A legutóbbi felülvizsgálatot vezető szakértő közölte:

a befektetésre ajánlott országoknál szabályszerű az akár két éves várakozás, hogy lássák merre tartanak a gazdasági folyamatok.

A hitelminősítő munkatársa elmondta: a kormányzat és az Európai Unió közötti politikai feszültségek miatti viták tényezők lehetnek a következő költségvetés tárgyalásánál, ha pedig az ország forrásoktól esik el, azt a minősítő hosszú távon már kockázatként kezeli. Vartapetov kitért rá, hogy a társaság döntéseinél minden esetben a gazdasági alapokat igyekeznek figyelembe venni.

A héten már majd a Fitch Ratings hitelminősítő dönthet a magyar adósbesorolásról, magyar idő szerint pénteken késő este.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×