A Standard and Poor's augusztus 17-én vizsgálta Magyarország adósbesorolását, de nem változtatott a státuszon, pedig többen már egy kedvező fejleménnyel számoltak.
Az ország nyolc éve került ki az eddigi legjobb befektetésre ajánlott kategóriájából a Standard and Poor's-nál,
az elemzők szerint mostanra több gazdasági mutató is indokolt egy, a jelenleginél kedvezőbb hitelminősítői döntést
– így vélekedett néhány órával az augusztus közepi döntés előtt a Portfolio elemzője, Beke Károly is.
Mint mondta, 2016 óta arról beszélhetünk, hogy mindhárom nagy hitelminősítőnél kikerültünk az úgynevezett bóvli - befektetésre nem ajánlott - kategóriából, és ez a javulás folytatódott a makrogazdasági mutatóinkban.
A növekedés továbbra is kifejezetten jól alakul az elmúlt időszakkal összehasonlítva, a második negyedéves növekedési számok felülmúlták a várakozásokat.
Ami még nagyon fontos, a bankrendszer állapota, a nem teljesítő hitelek aránya a háztartásoknál illetve a vállalatoknál és ebben is jelentős javulást értünk el.
A Magyar Idők megkereste a társaság Magyarországgal foglalkozó szakértőjét. Karen Vartapetov arról beszélt: adottak a kilátások, hogy a következő tizenkét hónapban javítsa Magyarország hitelbesorolását az S&P. A legutóbbi felülvizsgálatot vezető szakértő közölte:
a befektetésre ajánlott országoknál szabályszerű az akár két éves várakozás, hogy lássák merre tartanak a gazdasági folyamatok.
A hitelminősítő munkatársa elmondta: a kormányzat és az Európai Unió közötti politikai feszültségek miatti viták tényezők lehetnek a következő költségvetés tárgyalásánál, ha pedig az ország forrásoktól esik el, azt a minősítő hosszú távon már kockázatként kezeli. Vartapetov kitért rá, hogy a társaság döntéseinél minden esetben a gazdasági alapokat igyekeznek figyelembe venni.
A héten már majd a Fitch Ratings hitelminősítő dönthet a magyar adósbesorolásról, magyar idő szerint pénteken késő este.