eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Egyre nagyobb vállalatokat érint a fizetésképtelenség

Nyugat-Európában és Ázsiában is nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma a nagyvállalatoknál. Több iparág is súlyosan érintett.

A fizetésképtelenséggel érintett nemzetközi nagyvállalatok összesített árbevétele az első félévben globális szinten meghaladta a 62 milliárd eurót, ami a tavalyi évhez képest 24 százalékos növekedés - közölte az 50 millió euró éves forgalmat meghaladó nagyvállalatokat vizsgáló elemzése alapján az Euler Hermes hitelbiztosító kedden.

A közlemény szerint idén január-júniusban 169 fizetésképtelenségi eljárást regisztráltak a nagyvállalatok körében, ami ugyanannyi, 2017 első félévében volt.

A területi eloszlást tekintve Ázsiában és Nyugat-Európában számottevően nőtt a nemfizetésből adódó eljárások száma, míg az Egyesült Államokban szerény csökkenés volt tapasztalható - összegezték. Ugyanakkor továbbra is az Egyesült Államok nagyvállalatai vezetik a fizetésképtelenségi toplistát: 10 nemfizetésből 6 amerikai céget érintett.

A nemfizetések legfőképpen a textil-, és energiaiparra jellemzőek, míg a szolgáltatóiparban csökkentek a pénzügyi kockázatok a nagyvállalati szegmensben.

Közép-Kelet-Európa nagyvállalatai körében 2017 óta számottevően csökkent a nemfizetések száma, azonban a globális trendnek megfelelően, a fizetésképtelen társaságok átlagos mérete itt is növekedett - állapítják meg az elemzésben.

Ismertették: az 50 millió eurónál nagyobb forgalmat lebonyolító cégeknél 28 fizetésképtelenségi esetet jegyeztek be a régióban az első félévben, a legtöbb eljárást, húszat, Oroszországban regisztrálták, míg Magyarország és Bulgária ebben a szegmensen nem szerepel a toplistán. Az 1 millió eurót meghaladó forgalmú középvállalatok köréből a régióban már 122 eljárást jelentettek az első félévben, ebből a legtöbbet, 22 esetet Lengyelországban - tették hozzá utalva arra, hogy Magyarországon ebben a körben is elenyésző volt az esetek száma.

A közleményből kiderül, Közép-Kelet-Európában a legtöbb fizetésképtelenségi eljárást az építőipar, az élelmiszeripar, az energiaipar, illetve a gépgyártás területéről jelentették.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×