Egyre nagyobb a munkaerőhiány, miközben egyre számosabb az a munkaerőpiaci tartalék, melynek tagjai képesítés hiányában nem tudnak dolgozni. Erre a kétoldalú nyomásra nyújthat részben megoldást a digitalizáció, melyet ez a szorítás ösztönözhet is – mondta a Hold Alapkezelő elemzője, Balásy Zsolt.
"Ha a munkaerő már olyan drága, hogy megéri robotokkal kicserélni, akkor ez a folyamat önmagát fogja gyorsítani. Én optimista vagyok" - tette hozzá az elemző, és kifejtette, mivel elképzelhető, hogy egyre kevesebbek munkájára lesz szükség a következő időszakban, így egy új csoportnak is ki kell alakulnia, amely kitalálja, hogy mit csináljanak azok az emberek, akiknek nincs munkájuk, mert nincs szükség arra, hogy dolgozzanak.
A Portfolio vezető elemzője, Madár István szerint egyelőre az sem látható, hogy valóban megjelennek-e olyan alágazatok, melyek felszívják az átmenet alatt feleslegessé vált munkaerőt a későbbiekben.
"Ahogy több lesz a szabadidő és az elkölthető jövedelem, megjelennek várhatóan új területei a gazdaságnak a világban, amelyek leginkább a szórakozáshoz, az oktatáshoz, az egészségügyhöz kötődnek, és ezeknek kell felszívniuk új munkaerőt. Izgalmas kérdés, mert épp azt nem látjuk, hogy melyik irányból nagyobb a szorítás, és a munkaerő hogy tud erre a kihívásra reagálni" - mondta Madár István.
A szakértő szerint a feleslegessé váló munkaerő és a munkaerőhiány kettőssége mind abba az irányba mutat, hogy a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalának is alkalmazkodnia kell.
A témában Infografika is készült:
A május 23-i adásban az uniós támogatásról magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról volt szó.
A május 30-i adás a növekedési lehetőségeket elemezte.
A június 6-i adásban a versenyképeség volt a téma.