A tavalyi évi jelentéseinkben részletesen foglalkoztunk azzal, hogy a látszólagos pénz és tőkepiaci nyugalom ellenére vannak lappangó kockázatok mind Európában, mind a tengerentúl - mondta az InfoRádiónak Oláh Zsolt, az MNB főosztályvezetője.
A válságból örökölt bankrendszeri problémák miatt, és azért, mert a tengerentúlon a növekedés élénkülésével egyre inkább elválik egymástól Amerika és Európa monetáris politikai kihívása - tette hozzá. "Európában volt egy fontos üzenetünk:
a választások miatt az egyes országokban a növekvő politikai bizonytalanság is hordozhat magában kockázatokat.
A főosztályvezető szerint januárban megváltozott a piaci szereplők várakozása a tekintetben, hogy milyen növekedési kilátások lesznek, és ezekkel a növekedési kilátásokkal párhuzamosan hogyan változnak az inflációs várakozások.
"Januárban az amerikai hozamvárakozások lényegesen megugrottak,
ez azt jelenti, hogy a piac szereplői hamarabb és nagyobb mértékű monetáris szigorítást áraztak be a piacokon, ami a részvénypiacokon jelentkezett. A látszólagos nyugalom ellenére visszatért a volatilitás a piacokra" - vélte Oláh Zsolt.
Az olasz krízis hatásai
A főosztályvezető elmondta, hogy az olasz krízis hatására Európában újra megnövekedtek az aggodalmak az eurózóna kockázattűrő képességét illetően. Azt tapasztaljuk, hogy
a piaci mozgások olyan piacokra is kiterjedjenek, ami mondjuk a magyar bankrendszer működése szempontjából lényegesen kritikusnak tekinthető ezek közül.
Látható is az, hogy az indikátorok szerint a növekvő bizonytalansági kockázatokkal kell szembesülnünk, és a megállapításunk az hogy mindezek ellenére a hazai bankrendszer ellenállóképességét tekintve továbbra is erős maradt" - hangsúlyozta.
Azt is kiemelte Oláh Zsolt, hogy további piaci megingások esetén is ellenálló lehet a magyar bankrendszer:
"A hazai gazdasági folyamatokra a bankrendszeren keresztül ezeknek a jelenlegi bizonytalanságoknak várhatóan nem lesz hatása"
- summázott Oláh Zsolt.