eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Vegyszerrel kezelték a lejárt szavatosságú húst - szigorú ellenőrzés a magyar határon

A Brazíliából érkező hústermékek fokozott vizsgálatát rendelte el Bognár Lajos országos főállatorvos - hasonlóan uniós kollégáihoz - miután a brazil hatóságok súlyos szabálytalanságokat tártak fel a múlt héten az ország legnagyobb húsfeldolgozó vállalatainál - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM).

A szaktárca hozzátette: Magyarország területére az utóbbi két évben mindössze két szállítmány - emberi fogyasztásra szánt, feldolgozott szarvasmarha belsőség - érkezett közvetlenül Brazíliából, de nem az érintett létesítményekből.

Az FM idézi az Európai Bizottság hivatalos tájékoztatását is, miszerint a brazíliai szövetségi rendőrség széleskörű nyomozása eredményeként az állati eredetű élelmiszerek piacán meghatározó brazil vállalkozások 21 létesítményében tartottak egyidejű ellenőrzést a rendvédelmi hatóságok.

Az intézkedéseket az élelmiszerekkel kapcsolatos manipuláció és a felügyelő hatóságok vélhető korrupciója alapozta meg.

Az érintett létesítmények közül 4 rendelkezett exportjogosultsággal az Európai Unió területére is, baromfihús és marhahús termékekre - áll a tárca írásos válaszában.

A brazil rendőrség a múlt héten fedezte fel, hogy az ország legnagyobb húsfeldolgozó vállalatainál a menedzsment és megvesztegetett egészségügyi ellenőrök tudtával

vegyi anyagokkal kezeltek lejárt szavatosságú, az exportkövetelményeknek nem megfelelő húsokat.

A múlt hét pénteken hét szövetségi államban tartottak razziákat húsgyárakban és vállalati irodákban, a több tucatnyi célpont között volt a BRF és a JBS, amelyeket a világ legnagyobb húsfeldolgozó cégei között tartanak számon.

A brazil kormány korrupciós bűncselekménynek minősítette a feltárt szabálytalanságokat, hangsúlyozva, hogy elszigetelt esetekről, néhány munkavállaló etikátlan viselkedéséről van szó, a közegészségügyi és az állategészségügyi rendszer egésze rendben működik.

A súlyos botrány miatt az Európai Unió és egy sor ország, köztük Kína, Japán, Mexikó, Chile, Kanada és Svájc részben vagy teljes egészében betiltotta a Brazíliából származó hús importját.

Brazília a világ egyik legnagyobb hústermelő országa, és a kormány erősen számított az agrárgazdaságra a két éve tartó recesszióból való kilábalásban. Tavaly 6,9 milliárd dollár értékű szárnyast és 5,5 milliárd dollár értékű marhahúst exportáltak brazil húsfeldolgozó vállalatok.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×