A MAVIR-nak nincsen különösebb teendője az óraátállítással kapcsolatban. A cég csak az ország fogyasztási adatait látja, és ezeket elemezni, így felkészülnie külön erre a lépésre nem kell - mondta el az InfoRádiónak a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szóvivője.
Technikailag, informatikailag nem jelent kihívást a MAVIR számára az átállítás pillanata, mi ebben csak megfigyelők vagyunk - jelezte Berczelly Réka.
A szóvivő elmondta, hogy
a MAVIR, mint a magyar villamosenergia-rendszer irányítója, 1949 óta gyűjti és elemzi a fogyasztási adatokat.
Az óraátállítás előtti és utáni napok adatait vetik össze a szakemberek.
„A napéjegyenlőséghez közelebbi, tehát a mostani óraátállításkor látványosan változik az esti órák energiaterhelése: mégpedig csökken, ugyanis tovább van világos és később kell a lámpákat felkapcsolni.
Az átállás előtti és utáni időszakokat összehasonlítva naponta másfél-három százalékos fogyasztáscsökkenés látható”
- ismertette Berczelly Réka.
„Éves szinten 100–120 gigawattórával kevesebb áramot használunk fel azzal, hogy órát állítunk. Ez egy közepes magyar város teljes éves fogyasztásának felel meg. Ezt a megtakarított energiát persze kifizetni sem kell, így
4-5 milliárd forinttal tudjuk csökkenteni az ország áramszámláját
éves szinten” - hívta fel a figyelmet a szóvivő.
Az átállítás – fűzte hozzá - mindemellett a környezetnek is hasznos, hiszen ezt az energiát nem kell megtermelni.
Berczelly Réka azt is jelezte, hogy az új technikai vívmányok megjelenésével nem csökken a megtakarítható energia mennyisége. Az energiafelhasználási görbén ugyanolyan megtakarítási szint rajzolódik ki az átállást közvetlenül megelőző és követő napokban, mint a korábbi években.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!