„A 2016-os teljes évi hozam 6 százalék fölötti reálhozamot jelent a pénztári szektorban” - közölte Kravalik Gábor.
Kifejtette: ha teljes éves inflációt számolunk, akkor 6,31 százalékos reálhozamot ért el, ha pedig december-december havi inflációt, akkor 4,91 százalékos reálhozamot. Tehát
infláció feletti hozamot teljesítettek a pénztárak.
„A teljes befizetés a pénztárakba 2016-ban 110,77 milliárd forint volt, ami 11 százalékos növekedés az előző évhez képest. A 2016 harmadik negyedévhez képest pedig a negyedik negyedéves befizetés eredménye 70 százalékos növekedést mutatott” - tudatta az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke.
Kravalik Gábor elmondta: év végén a pénztárszövetség tagpénztáraiban – ami 93 százalékban fedi le a piacot – 1 millió 53 ezer pénztártag volt. Ez egy minimális csökkenés: körülbelül 8 ezer fővel csökkent a létszám 2015 végéhez képest.
Közölte: az egyéni befizetések tavaly 72,6 milliárd forintot tettek ki, ami az egy évvel korábbi befizetésekhez képest 11 százalékos növekedés. Tehát a magánszemélyek 11 százalékkal többet tettek félre nyugdíjas korukra, mint az azt megelőző évben.
Kravalik Gábor hozzátette: szintén
11 százalékkal növekedett az egy főre jutó átlagvagyon is
, amely elérte az egymillió százezer forintot, sőt, meg is haladta valamennyivel.
„Jelenleg egymillió száznyolcezer forint az átlag megtakarítása egy pénztártagnak a pénztárszektorban” - tudatta a szövetség elnöke.
Kravalik Gábor emlékeztetett, hogy a kockázatviselési hajlandóságtól függ, hogy ki milyen portfólióba fekteti a megtakarítását. Nyilván különböző eredményeket produkálnak az egyes portfóliók. A nagyobb kockázattal, a nagy részvénykitettséggel bíró portfóliók 2016-ban igen jelentős eredményeket értek el.
Vannak a konzervatívabb befektetési politikát folytató portfóliók is, amelyek – majdnem kizárólag államkötvényekbe, bankbetétekbe történő befektetést jelentenek – nyilvánvalóan az elért reálhozam tekintetében alacsonyabb szintet értek el.