eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

Fitch: nyomás alá kerülhet a török adósbesorolás

Törökország leminősítésének lehetőségére tett közvetett utalást a puccskísérlet várható következményeiről összeállított hétfői elemzésében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő.

Más nagy londoni házak komoly árfolyam- és reálgazdasági kockázatokat is látnak.

A Fitch Ratings "BBB mínusz" besorolással tartja nyilván a török államadósságot. Az osztályzat kilátása stabil, de ha a Fitch innen leminősíti a török szuverén besorolást, azzal Törökország ennél a cégnél elveszítené befektetési ajánlású szuverén osztályzatát.

Hétfői londoni értékelésében a hitelminősítő közölte: megítélése szerint a puccskísérlet és a kormány reakciója egyaránt illusztrálja a török szuverén adósprofilra nehezedő politikai kockázatokat.

Az, hogy e kockázat miatt nyomás alá kerül-e a török államadós-besorolás, attól függ, hogy a történtekre adott kormányzati reakció mennyire mélyíti tovább a politikai megosztottságot, és mennyire gyengíti az intézményrendszer függetlenségét. Mindez ugyanis kikezdheti a gazdaságpolitika koherenciáját, és növelheti a külső finanszírozási stresszhelyzet kialakulásának kockázatát - áll a Fitch elemzésében.

A gyenge politikai stabilitási mutatók régóta Törökország szuverén adósprofiljának meghatározó elemei közé tartoznak. Ezek az elemek nem összeegyeztethetetlenek a jelenlegi "BBB mínusz" államadós-besorolással, de alkalmasak a szuverén hitelképesség gyengítésére, ha kikezdik a fékek és ellensúlyok rendszerét, és ha szűkítik a szerkezeti reformokhoz rendelkezésre álló mozgásteret - áll a Fitch Ratings hétfői londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint a hazai sokkhatások alkalmasak a török szuverén hitelképesség befektetői megítélésének károsítására is. A török kormány gyorsan visszaszerezte az ellenőrzést a helyzet felett, de ha a történtek politikai következményei jelentősen gyengítik a nemzetközi befektetői bizalmat, az ismét a török gazdaság jelentős külső finanszírozási igényeire összpontosíthatja a piac figyelmét - fogalmaznak a Fitch londoni elemzői.

A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői jelentős következményeket várnak a reálgazdaságban is.

A ház hétfői elemzése szerint az egyes szektorok közül a turizmus lehet a legnagyobb vesztese a történteknek. A Morgan Stanley elemzői azzal számolnak, hogy a török idegenforgalmi bevételek az idei év egészében 32 százalékkal zuhannak.

A cég londoni elemzői felidézik, hogy augusztusban a Fitch Ratings és a Moody's Investors Service is vizsgálja a török államadós-besorolást. A Morgan Stanley szakértői azonban közölték, hogy nem számítanak Törökország idei leminősítésére - feltéve, hogy a puccskísérlet utáni piaci volatilitást sikerül kézben tartani -, mivel a török makrogazdasági mutatók zöme jelenleg jobb, mint az előző felülvizsgálatok idején.

A ház elemzőinek előrejelzése szerint mindazonáltal a török líra várhatóan folyamatosan gyengül a jövő év végéig. A Morgan Stanley az idei év végére 3,20 líra/dollárig, 2017 végére 3,40 líra/dollárig gyengülő árfolyamot vár a valamivel 3,00 líra/dollár alatti jelenlegi szintekről.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×