eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Varga Mihály: Németország Magyarország elsőszámú külföldi befektetője

A német vállalkozások eddig csaknem 21 milliárd eurót ruháztak be Magyarországon, ezzel Németország Magyarország elsőszámú külföldi befektetője - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 20 éves jubileumának alkalmából szervezett ünnepi rendezvényen.

Hozzátette, hogy a Németországba irányuló magyar kivitel 2012-ben először haladta meg a 20 milliárd eurót.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: Németország Magyarország tradicionálisan legjelentősebb gazdasági-kereskedelmi partnere, ezért a magyar kormány nagy jelentőséget tulajdonít a Németországhoz fűződő kapcsolatoknak. A magyar kormány elismeréssel tekint a német ipar eredményeire, a világgazdaságban betöltött szerepére, valamint a német befektetéseknek Magyarország gazdaságára gyakorolt pozitív hatására - emelte ki Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: 2013-ban Magyarország gazdaságpolitikájában felértékelődik a gazdaság élénkülésének, növekedésének elősegítése, ennek a célkitűzésnek az elérésében a német-magyar gazdasági kapcsolatok további erősítése, az export és a foglalkoztatás növelése, valamint a stabilitás elsődleges szerepet játszanak. A magyar kormány a jövőben is kiemelt partnerként tekint Németországra, a német vállalkozásokra.

A miniszter kitért arra: az új magyar gazdasági modell erősen kapcsolódik a némethez, a magyar-német kapcsolatok pillére a modern német gyáripar tartós magyarországi jelenléte, a német vállalatoknak a magyar gazdaság modernizálásában játszott szerepe. A magyar kormány a modern ipari termelést hosszabb távon is a nemzetgazdaság kiemelt ágazatának gondolja, amelyhez jelentékenyen hozzájárul a német-magyar együttműködés - jelezte Varga Mihály.

Elmondta: Németország részesedése Magyarország külkereskedelmi forgalmában eléri a 25 százalékot, a Magyarországon végrehajtott külföldi közvetlen tőkebefektetések állományát tekintve pedig megközelíti a 30 százalékot.

Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy 2012 a Magyarországon végrehajtott német feldolgozóipari beruházások szempontjából kiemelkedő év volt, Orbán Viktor miniszterelnök részvételével tavaly március végén a Mercedes kecskeméti gyárát avatták fel. Szeptemberben Szentgotthárdon az Opel új motorgyárát, októberben a Szombathelyen kuplunggyártással foglalkozó LuK Savaria Kft. sajtoló automatáját adták át, míg a karosszériaelemeket gyártó Kirchhoff Hungária Kft. bővítette esztergomi üzemét.

A miniszter külön szólt a Bosch-csoportról, amely 2012 elején a kutatás és fejlesztés kategóriában elnyerte az év befektetője címet.

Varga Mihály rámutatott: a magyar kormány mindig tisztelettel fogadja azokat a külföldi vállalkozókat, akik nem a gyors haszonszerzés érdekében érkeznek Magyarországra, hanem hosszú távon terveznek, s a magyar cégekre partnerként tekintenek. "A német beruházók aktivitásával kapcsolatos érdekeink és célkitűzéseink nagy vonalakban megegyeznek a stratégiai partnerségi megállapodásokban rögzített célkitűzésekkel" - emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×