Infostart.hu
eur:
359.95
usd:
316.41
bux:
144473.37
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga

Már ma zöld jelzést kaphat Magyarország Brüsszeltől

Brüsszel ma dönt a Magyarország ellen folyó kötelezettségszegési eljárásokról, és elemzők szerint a keddi optimista hangvételű kijelentések fényében jelentős előrelépés várható az IMF-hitelkeretről szóló tárgyalások szempontjából. A BruxInfo megbízható brüsszeli forrásaira hivatkozva azt írja, hogy optimális esetben az Európai Bizottság zöld jelzést adhat a hiteltárgyalások megkezdésére Magyarországnak.

Ha minden jól megy, az Európai Bizottság már szerdai ülésén döntést hozhat a tárgyalások megkezdéséről a Magyarország által kért elővigyázatossági hitelkeretről - értesült megbízható forrásokból a portál. Az ilyen tartalmú döntés a portál információi szerint mindenekelőtt attól függ, hogy a kötelezettségszegési eljárás hatálya alá tartozó ügyekben milyen következtetésre jut előzőleg a testület.

A szerdán napirendre kerülő témák közül is kiemelkedik a jegybank függetlensége miatt január 17-én indult eljárás, amelyet jó okkal feltételezhetően megszüntethet Brüsszel, miután kielégítőnek találta a levelére adott legutóbbi magyar válaszokat.

A nyitott kérdések köre tulajdonképpen egy vitára szűkült le, a jegybankelnök fizetésére, amelynek ügyében Orbán Viktor jelezte, hogy kész akár az Európai Bíróságra is elmenni. Erre a jelek szerint nem lesz szükség, mert a Bizottság elengedheti a dossziét, ami ugyanakkor a legfőbb akadálya volt eddig a hiteltárgyalások megkezdésének. A jegybanktörvényről ugyanakkor más, szakértői fórumokon is folyik még egyeztetés, ezek a kérdések azonban a jogvita keretein kívül esnek.

A portál úgy tudja, hogy a jegybanktörvény miatt indult eljárás lezárása mellett Orbán Viktor politikai kötelezettségvállalása, mondhatni "úri becsületszava" az a meghatározó tényező, ami a Bizottságot arra indíthatja, hogy zöld jelzést adjon a hiteltárgyalásoknak. José Manuel Barroso értesülésük szerint nagyon komolyan veszi a magyar miniszterelnök keddi ígéreteit arra vonatkozóan, hogy a kormány által ígért törvényi változtatásokat maradéktalanul végre is hajtják majd.

A tárgyalások megkezdésének időpontját később tűznék ki, az IMF-fel és a magyar kormánnyal folytatandó egyeztetés után. Brüsszel mégsem töltene ki teljesen "biankó csekket" Magyarország számára, nyitva hagyva a tárgyalások megszakításának lehetőségét, amennyiben Budapest nem venné komolyan a vállalásait, és főleg nem tenne elég lépést a fejekben továbbra is létező második hiteltárgyalási előfeltétel, a "stabil jogi környezet" létrehozása felé - hírlik Brüsszelben.

Ami a másik két folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárást illeti, a testület jó eséllyel a harmadik szakaszba lépteti majd, vagyis az Európai Bíróság elé utalhatja az adatvédelmi dossziét és a bírók nyugdíjkorhatárának leszállítását. A portál úgy értesült, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségének ügyében Brüsszel megfelelő jogalap híján nem indít majd kötelezettségszegési eljárást.

Címlapról ajánljuk
Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×