Az utóbbi esztendők egyikéről sem lehet azt mondani, hogy átlagos év volt – fogalmazott az InfoRádióban Gáncs Kristóf, emlékeztetve például a Covid időszakára, amikor érezhetően azok kerültek nehezebb helyzetbe, akik egyébként is nehéz helyzetben voltak. Az Ökumenikus Segélyszervezet akkor nagy hangsúlyt fektetett – az E.On-nal karöltve, a Kapaszkodó 2.0 programmal – a digitális kompetenciákra, az elérésre, hogy be tudják kapcsolni a gyerekeket az oktatásba, mert éppen azok kezdtek kiszorulni, akiknek amúgy a legnagyobb szükségük lett volna rá.
A kommunikációs igazgató kitért az orosz–ukrán háborúra, illetve a rendkívüli áremelkedések időszakára is, ami – szavai szerint – szintén azokat a családokat érintette legjobban, amelyek hónapról hónapra élnek, és minden fillér számít. Vagyis elmondható, hogy
a segélyszervezet nagyon jelentősen érezte az elmúlt években a szükség növekedését.
Mint mondta, nagyon fontos, különösen a gyerekkorban odafigyelni a lemaradásokra, hiszen vannak olyan problémák, amiket ha nem oldunk meg az adott időszakban, akkor később már nem megoldhatók.
„Nagyon fontos, hogy egy kisgyerek esetében mondjuk a Biztos Kezdet Gyerekházunkban ott legyünk az első lépéseknél mozgásterápiával, logopédussal, ha arra van szükség, vagy akár a tanulásban később” – fogalmazott Gáncs Kristóf, kiemelve: a segélyszervezet szerepe talán fontosabb, mint valaha volt.
Sajnos az sem ritka manapság, hogy olyanok is segítségre szorulnak, akik korábban még adományozók voltak, miután az elmúlt évek áremelkedései az ő lehetőségeiken is túlmutatnak – folytatta a kommunikációs szakember.
A ökumenikusok látókörében sok ezer olyan család van, amely a „határon van”,
tehát egy-egy nehezebb időszak nagyon is érezteti hatását a mindennapjaiban. Ilyenkor nélkülözhetetlen, hogy legyen mellettük olyan szervezet, legyenek olyan kapaszkodók, amelyek segítik a családok talpon maradását, különös figyelmet fordítva arra, hogy a gyerekek ne szenvedjenek hátrányt – mondta.
Gáncs Kristóf arra is kitért, hogy látni azért ellentétes példákat is, és vannak a látókörükben olyan családok, amelyek akár az Ökumenikus Segélyszervezet támogatásával ki tudnak törni abból a nehéz helyzetből, amelybe kerültek. „A legnagyobb öröm mindig az, amikor azt látjuk, hogy egy gyerek esetében sikerült elkerülni az elkallódást, és sikerül új perspektívát nyújtani azokkal a kapaszkodókkal, amiket mi, illetve a támogatóink tudunk nyújtani” – tette hozzá.