Sikeresen lezárult a régóta legérdekesebb nyilvános informatikai aukció, az Egyesült Államok kormányzati vagyonának egy részét kezelő Általános Szolgáltatási Igazgatóság sikeresen értékesítette valakinek az eredetileg 26 millió dollárba került Cheyenne szuperszámítógépet - írja az Origo.
A szuperszámítógép az NCAR-Wyoming Supercomputing Centerben kezdte meg szolgálatát még 2016-ban, és 5,34 petaflop teljesítményével a maga korában a világ 21. legerősebbje volt, és az idei üzemen kívül helyezésekor még mindig a ranglista 160. helyén állt.
A kutatási és oktatási célokra használt szuperszámítógépet azért nyugdíjazták, mert
egyrészt nem érte már meg üzemeltetni, másrészt egyre gyakrabban hibásodtak meg a memóriamoduljai, és vízhűtési rendszerének gyorscsatlakozói is kezdtek megbízhatatlanná válni.
27 érvényes ajánlat érkezett a kompjuterre, a nyertes végül 480 085 dollárt ajánlott érte, ez körülbelül 173,24 millió forintnak felel meg. Ráadásul professzionális kötöztetőcéggel maga lesz kénytelen gondoskodni a 11,8 tonna súlyú hardver elszállításáról, ami biztosan komoly további költségnek bizonyul majd.
A lap megjegyzi, talán örök rejtély marad, hogy ki és miért vásárolta meg a Cheyenne-t, amit eredeti céljára már nem érdemes használni. Mint írják, hacsak nem egy különösen gazdag és megszállott gyűjtőről van szó, lehetséges, hogy a vásárló alkatrészenként szeretné eladni a hardvert, hiszen 8064 darab Intel Xeon E5-2697v4 processzor és 313 344 GB memória ütötte a markát.