eur:
400.7
usd:
365.05
bux:
88459.18
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay

Ön tudja, mi a hivatalos nyelv az Egyesült Államokban?

A válasz talán egyértelműnek tűnik, holott nem az. Az USA kifejezetten különleges ebből a szempontból.

Meglepő lehet, de az Amerikai Egyesült Államoknak nem az angol a hivatalos nyelve - írja az IFLScience cikke alapján a 24.hu. Sőt, ami még meglepőbb talán, hogy

az USA egyike azon kevés, kivételes országoknak, amelyek egyetlen nyelvet sem ismernek el hivatalosnak.

Mit írja a portál, világszerte körülbelül 180 államnak van hivatalos nyelve, több mint száz pedig több hivatalos nyelvvel is büszkélkedhet. A rekorder jelenleg Bolívia, amelynek 37 hivatalos nyelve van, köztük a spanyol és több tucat őslakos nyelv.

A hivatalos nyelv elfogadása a kormányzás egyetemes kommunikációját, így a törvényalkotást segíti, emellett a nyelv a nemzeti és kulturális identitás megőrzésének eszközeként is használható. Ám amikor az Egyesült Államok a 18. században megalakult, az egyéni szabadság és egyenlőség eszméi ezen szempontoknál hangsúlyosabbnak bizonyultak.

Miközben az 1700-as években az amerikai gyarmatokon az angol nyelv kezdett dominánssá válni, a lakosság jelentős része még mindig anyanyelvén, németül, hollandul, flamandul, franciául, dánul, norvégul, svédül, lengyelül, gaelül, portugálul, olaszul vagy más nyelven beszélt - írja a portál.

Amerika egy, a bevándorlók által létrehozott multikulturális ország volt, és így nem tartották igazságosnak egyetlen nyelv kiemelését a többi közül.

1780-ban John Adams javaslatot tett a Kontinentális Kongresszusnál, hogy az angol legyen az USA hivatalos nyelve, de az ötletet antidemokratikusnak és az egyéni szabadságot fenyegetőnek minősítették. Mint írják, egy legenda szerint egy időben az amerikai törvényhozás nagyon afelé hajlott, hogy a német legyen a hivatalos nyelv, ám végül a döntés egyetlen szavazaton múlt - ez azonban mítosznak bizonyult, sokszor megcáfolták már.

Az Egyesült Államokban szövetségi szinten máig nem létezik hivatalos nyelv, igaz, az 50 államból 32 és mind az öt amerikai terület helyi szinten elismerte az angolt. Az elmúlt évtizedekben ráadásul egyre erősödtek azok a kísérletek, amelyekkel az angolt hivatalos nyelvre próbálták emelni.

Sokan tartanak ugyanis attól, hogy az angol haldoklik az országban, ez azonban nem támasztható alá adatokkal, ugyanis a legutóbbi népszámlálás szerint az ország 78,3 százaléka otthon továbbra is angolul kommunikál. Ez elmarad ugyan a 2013-2017 közötti időszakban mért 78,7 százaléktól, de az angol nyelv még mindig a legelterjedtebbnek tekinthető.

Az Egyesült Államokban a spanyol áll a második helyen, a spanyolajkúak 61 százaléka ugyanakkor angolul is kiválóan beszél.

A portál megemlíti még, hogy a nyelvek folyamatosan fejlődnek, és ez Amerikában sincs másképp. A hagyományos déli nyelvjárás például egyre gyengül, a spanyolul és angolul beszélők kulturális keveredésével viszont közben új dialektusok jelennek meg.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Másodlagos amerikai büntetővám Magyarországnak? - Szakértő: Trump cukorkát és korbácsot is használ

Donald Trump másodlagos büntetővámokat helyezett kilátásba azok ellen az országok ellen, amelyek orosz olajat vásárolnak. Az amerikai elnök bejelentését többen úgy értelmezik, hogy minden olyan importot büntetővám sújtana, amely orosz olajat importáló országból származik. A lépés ennek értelmében Magyarországot és Szlovákiát is érintené. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője szerint azonban Trump csak fenyegetőzik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók

Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók

Donald Trump szerdán jelentette be, hogy az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereire büntetővámokat vet ki, ez pedig világszerte nagy hullámokat vetett a világ tőkepiacain. Ma reggel az ázsiai részvénypiacokon elindult az esés, a főbb piacok közül a legnagyobb mértékben a japán részvénypiacok estek, eséssel nyitottak az európai részvénypiacok, a határidős részvényindexek alapján nagy lejtmenet jöhet az amerikai tőzsdéken is, közben gyengül a dollár, az arany pedig új történelmi csúcsra emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×