eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Nyitókép: Pixabay

Ön tudja, mi a hivatalos nyelv az Egyesült Államokban?

A válasz talán egyértelműnek tűnik, holott nem az. Az USA kifejezetten különleges ebből a szempontból.

Meglepő lehet, de az Amerikai Egyesült Államoknak nem az angol a hivatalos nyelve - írja az IFLScience cikke alapján a 24.hu. Sőt, ami még meglepőbb talán, hogy

az USA egyike azon kevés, kivételes országoknak, amelyek egyetlen nyelvet sem ismernek el hivatalosnak.

Mit írja a portál, világszerte körülbelül 180 államnak van hivatalos nyelve, több mint száz pedig több hivatalos nyelvvel is büszkélkedhet. A rekorder jelenleg Bolívia, amelynek 37 hivatalos nyelve van, köztük a spanyol és több tucat őslakos nyelv.

A hivatalos nyelv elfogadása a kormányzás egyetemes kommunikációját, így a törvényalkotást segíti, emellett a nyelv a nemzeti és kulturális identitás megőrzésének eszközeként is használható. Ám amikor az Egyesült Államok a 18. században megalakult, az egyéni szabadság és egyenlőség eszméi ezen szempontoknál hangsúlyosabbnak bizonyultak.

Miközben az 1700-as években az amerikai gyarmatokon az angol nyelv kezdett dominánssá válni, a lakosság jelentős része még mindig anyanyelvén, németül, hollandul, flamandul, franciául, dánul, norvégul, svédül, lengyelül, gaelül, portugálul, olaszul vagy más nyelven beszélt - írja a portál.

Amerika egy, a bevándorlók által létrehozott multikulturális ország volt, és így nem tartották igazságosnak egyetlen nyelv kiemelését a többi közül.

1780-ban John Adams javaslatot tett a Kontinentális Kongresszusnál, hogy az angol legyen az USA hivatalos nyelve, de az ötletet antidemokratikusnak és az egyéni szabadságot fenyegetőnek minősítették. Mint írják, egy legenda szerint egy időben az amerikai törvényhozás nagyon afelé hajlott, hogy a német legyen a hivatalos nyelv, ám végül a döntés egyetlen szavazaton múlt - ez azonban mítosznak bizonyult, sokszor megcáfolták már.

Az Egyesült Államokban szövetségi szinten máig nem létezik hivatalos nyelv, igaz, az 50 államból 32 és mind az öt amerikai terület helyi szinten elismerte az angolt. Az elmúlt évtizedekben ráadásul egyre erősödtek azok a kísérletek, amelyekkel az angolt hivatalos nyelvre próbálták emelni.

Sokan tartanak ugyanis attól, hogy az angol haldoklik az országban, ez azonban nem támasztható alá adatokkal, ugyanis a legutóbbi népszámlálás szerint az ország 78,3 százaléka otthon továbbra is angolul kommunikál. Ez elmarad ugyan a 2013-2017 közötti időszakban mért 78,7 százaléktól, de az angol nyelv még mindig a legelterjedtebbnek tekinthető.

Az Egyesült Államokban a spanyol áll a második helyen, a spanyolajkúak 61 százaléka ugyanakkor angolul is kiválóan beszél.

A portál megemlíti még, hogy a nyelvek folyamatosan fejlődnek, és ez Amerikában sincs másképp. A hagyományos déli nyelvjárás például egyre gyengül, a spanyolul és angolul beszélők kulturális keveredésével viszont közben új dialektusok jelennek meg.

Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül
tudósítónktól

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Mégis mi a csuda ütött Emmanuel Macronba? A francia államfő Ukrajnába csapatok küldését belengető mondatai után a fél világ, és egész Franciaország, ezt találgatta. Bármi is volt mögötte, Putyin elnök rögvest jelezte: Moszkva – a maga atomhatalom mivoltában – áll elébe. Mire Macron válasza sem késett: Párizs cseppet sem fél, neki is méretes atomarzenál áll a rendelkezésére. Diplomáciai körökben rég volt példa ennél kevésbé épületes, és főleg ennél veszélyesebb eszmecserére. Ami kérdések tömegét veti fel: mi motiválja Macront, ki miként reagál a nyugati szövetségben, mit szól az egészhez az Egyesült Államok? És leginkább: vajon immár tényleg közvetlen hadviselő féllé válhat-e a NATO?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 19:45
×
×
×
×