Egy nemrégiben megjelent felmérés szerint a 65 évesnél idősebb felnőttek 77 százaléka és a millenniumi korosztályba (az 1981 és 1996 között születettek) tartozók
67 százaléka állította azt, hogy „valószínűtlen”, hogy elkapják a vírust,
amely eddig több százezer embert fertőzött meg világszerte.
Felmerülhet a kérdés, ki veszi akkor komolyan a COVID-19-et? Minden jel arra mutat, hogy az X generáció, azaz az 1965 és 1980 között születettek.
Sokszor nevezik őket „szendvicsgenerációnak” is, mert rájuk jellemző, hogy a gyerekeiket és a szüleiket is ők tartják el.
Az egyik elmélet szerint az X generációnak már elég sok tapasztalata van a viharosabb időszakokat illetően. „Ők egyrészt aggódnak a szüleik és a gyermekeik miatt, másrészt azért is, hogy a következő hónapban hogyan fogják befizetni a számlákat” – idézi a novekedes.hu Paul Gionfriddo, a Mental Health America vezérigazgatója szavait. Máshogy fogalmazva: nincs más választásuk.
Egy amerikai idősek otthonának tisztiorvosa szerint: míg gyakorlatilag a 65 éven felüli személyek vannak a legnagyobb veszélyben, „a szüleink úgy fogják gondolni, hogy továbbra is képesek gondoskodni magukról”. Ez részben azért lehet, mert
ez az első alkalom, hogy eleve az „idősebb”, ráadásul a „veszélyeztetett” rétegbe sorolják őket, ez pedig megrendítő lehet.
Eközben a millenniumi korosztálynak és a Z generációnak is meg lehet a maga oka arra, hogy miért reagálnak úgy ahogy, amelyet nemtörődömnek gondolhatunk. „Hajlamosak arra, hogy egyszerűen nem vesznek tudomást egy problémáról, vagy „lenézik” azt, ez pedig tulajdonképpen
egy védekező mechanizmus”
– viszi tovább a gondolatmenetét Gionfriddo.
Másrészt, számos tanulmány céloz rá, hogy a millenniumi korosztály sokkal több stressznek van kitéve, mint a többi generáció. Így a járvány alapvetően nem fog esetükben drámai változást hozni a szemléletmódjukban.