eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Nem minden fotót lehet feltenni a netre

Az interneten közzétett képekre is vonatkoznak a Polgári Törvénykönyv szabályai, gyermekek és felnőttek esetében egyaránt, mondta az InfoRádiónak Ormós Zoltán internet-szakjogász.

A szülő felügyeleti és más jogokat gyakorol a gyermeke felett. Ezért míg a gyerek nem tölti be a cselekvőképességi korhatárokat - 14 és 18 év -, addig jogi szempontból megengedett, hogy feltegyen képeket a gyerekéről a netre. Utána viszont a gyermeknek joga van ahhoz, hogy tőle engedélyt kérjenek a fotó publikálásához, illetve hogy kérésére levegyék a képeket. Ez természetesen a jogi kötelezettség, nem a családon belüli erkölcsi kötelezettség - mondta el az InfoRádiónak Ormós Zoltán.

Ha a szülő folyamatosan a gyermek jogait sértő képeket tesz ki az internetre, akkor a gyámhatóság gondnokot rendelhet ki és ő lesz jogosult pert indítani a gyerek jogainak érvényesítéséért. Kirívó esetben kiskorú érdekében is felléphet a hatóság, ha a gyerek méltóságát, és egyéb, személyhez fűződő jogait megsértik.

A képmás, vagyis valakiről készült fotó közzétételéhez a képen szereplő engedélye is kell, és ez az engedély vissza is vonható. A képen szereplő adott esetben a bíróságon is kérhet elégtételt, ezek közül az egyik az, hogy a kifogásolt képet eltávolítsák egy weboldalról vagy közösségi oldalról. Az interneten is a Polgári Törvénykönyv vonatkozó szabályai érvényesek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×