eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán

A szegényebb országokban többen szenvednek a magas vérnyomásban

Az elmúlt negyven évben csaknem kétszeresére, 1,1 milliárdra nőtt a magas vérnyomásban szenvedők száma a világon.

Egy nemzetközi kutatócsapatnak a Lancet című tudományos lapban megjelent tanulmánya szerint ez a változás a népességnövekedéssel és az idősebb emberek arányának növekedésével magyarázható.

Jelentősek azonban a regionális különbségek: az átlagos vérnyomásértékek a nyugati világ és a Csendes-óceán térségének ipari országaiban, például Németországban, Ausztráliában, Svédországban és Japánban az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkentek. A szegényebb országokban ellenben jelentősen növekedtek, például Dél-Ázsia országaiban és a Szaharától délre fekvő afrikai országokban.

A magas vérnyomásban szenvedő páciensek aránya a lakossághoz viszonyítva a gazdag országokban csökkent leginkább.

A Majid Ezzati, az Imperial College London tudósa vezette kutatócsapat csaknem ezerötszáz, 1975 és 2015 között készült olyan tanulmányt elemzett ki, melyekben a magas vérnyomásról szóló adatok szerepeltek. A tanulmány arra is rámutatott, hogy 2015-ben a világ országainak többségében a férfiaknak magasabb volt a vérnyomásuk, mint a nőknek.

"A magas vérnyomás többé nem a jólétben élők betegsége, mint ahogyan még 1975-ben az volt, hanem ma már komoly, a szegénységgel összefüggő probléma" - mondta el Ezzati.

A kutatók még nem tudják biztosan, hogy a vérnyomás miért a szegényebb országokban növekszik elsősorban. Azt feltételezik, hogy a gazdagabb országokban trenddé váló, több gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó táplálkozás és az összességében jobb egészség áll a háttérben. Ráadásul ezekben az országokban gyakrabban felismerik és kezelik gyógyszerekkel a magas vérnyomást.

Fontos tényező lehet a szegényebb országokban a gyerekkori hiányos táplálkozás. "Egyre több dolog utal arra, hogy az első életévek rossz táplálkozása a későbbiekben megnöveli a magas vérnyomás kockázatát. Ez magyarázatot adhat arra, miért egyre nagyobb probléma ez a szegényebb országokban" - véli a kutató.

A magas vérnyomás növeli a szívroham és az agyvérzés kockázatát. A tartósan magas vérnyomás károsíthat olyan létfontosságú szerveket, mint a vesék és a szemek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) információi szerint a magas vérnyomás következtében 2010-ben világszerte 9,4 millióan haltak meg. A rizikófaktorok között szerepel a túlsúly, a túl kevés mozgás, az egészségtelen, sóban gazdag táplálkozás, a fokozott alkoholfogyasztás és a stressz. A vérnyomás a kor előrehaladtával is fokozatosan nő.

Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 30. 06:00
2025. március 29. 20:59
×
×
×
×