Az Iowai Egyetem kutatói patkányokon végeztek kísérletet, amelynek során kiderítették: a só természetes antidepresszánsként is működhet. Az amerikai tudósok megfigyelték, hogy azok a patkányok, amelyek sóhiányban szenvedtek, elkerülték azokat a tevékenységeket, amelyeket normális esetben élveztek. Szakértők szerint ez egyértelműen a depresszió jele.
Kim Johnson pszichológus, a kutatás vezetője arra figyelmeztetett, hogy ugyan a kutatás bebizonyította, a só fokozza a kedélyállapotot, függővé is válhatunk tőle. Ennek egyik jele az, hogy akkor is fogyasztjuk, ha tudjuk, hogy nagy mennyiségben káros az egészségre. Már számtalan vizsgálat bizonyította be, hogy az ételek túlsózása magas vérnyomáshoz vezethet, és növeli az agyvérzés, valamint a szívinfarktus kockázatát.
Az Iowai Egyetem kutatói azt is kiderítették, hogy a patkányok agya hasonló aktivitást mutatott, amikor az állatokat sóhiánynak vagy éppen drogoknak tették ki. Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a sószükséglet azzal az agyi résszel van összefüggésben, amely a drogfüggőséggel is.
Ez a kutatás segít abban, hogy megértsük, miért esznek az emberek túl sok sót, még akkor is, ha tudják, hogy az egészségtelen - mondta egy, a sófogyasztás veszélyeire figyelmeztető brit civil szervezet szóvivője, aki hozzátette: soha nem volt attól depressziós, hogy nem evett elég sót. "Sokkal lehangolóbb lenne egy szívinfarktus vagy egy agyvérzés" - mondta.





