Infostart.hu
eur:
355.46
usd:
307.66
bux:
133067.3
2026. június 10. szerda Gréta, Margit

Titkos a hosszú élet elixírjének receptje

A hosszú élet elixírje mézből, cseresznyéből, gyógyfüvekből és Itália leghíresebb vörösborából, a Chiantiból készül, legalábbis egy sok évszázados recept szerint, amelyre Olaszország egyik legrégebbi gyógyszertárában bukkantak.

A XVIII. századi recept egy régi kéziratban olvasható, amely a polcok mögött lapult egy 1715-ben alapított ascianói gyógyszertárban - olvasható a Discovery Channel honlapján.

"Õseimtől több kéziratot is örököltem, amelyek különféle emésztésjavító italok receptjét tartalmaznak. Az egyik különösen megragadta a képzeletemet, mivel tudományos alapon állították össze" - mondta a kéziratot meglelő patikárius, bizonyos Giovanni De Munari.

A recept alapján De Munari elkészítette italát, amelyet "igen ízletes, alacsony kalóriaértékű, s az emésztést elősegítő alkoholos szerként" reklámoz. Az elixír legfőbb összetevője a sangiovese szőlőfajta, amely a Chianti "lelkét" adja. A XIX. század közepéig kizárólag sangiovese fajtájú szőlőből készítették, ám az 1850-es évektől a Chiantiba legkevesebb 15 százaléknyi fehér szőlő (malvázia) is kerül.

Az elixír receptje, bár évszázadokkal ezelőtt állították össze, megfelel a legújabb tudományos eredményeknek, ugyanis a vörös szőlőfajtákban található vegyületet, resveratrolt tartalmaz, amely a szív- és érrendszeri megbetegedések és egyéb, a korral járó kórok megelőzésében játszik szerepet.

"A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy a resveratrol a hosszú élet molekulájaként funkcionál-e, amely a kalóriaszegény étrend jótékony hatásait imitálja. Õseim feltehetően nem ismerték a vegyületek elnevezéseit, ám tudták, hogy a vörösbor, s különösen a Chianti gyógyhatással rendelkezik" - magyarázta Giovanni De Munari.

Az oldat egyéb összetevői helybéli természetes termékek, amelyek közül mindegyik antiszeptikus és antibakteriális hatással bír.

"Ezek a reszveratrollal elegyítve biztosítják a meggyőző gyógyhatást" - hangsúlyozta a gyógyszerész, aki egy szeszlepárló céggel szerződött, hogy kereskedelmi mennyiségben állíthassa elő az elixírt.

A készítményt októberben a Montalcinóban Bor és egészség címmel megrendezendő kongresszuson mutatják be, ám Giovanni De Munari nem árulja el az elixír minden komponensét. "Ez egy titkos recept. A Coca Coláét sem árulják el" - mondta a patikus.

Címlapról ajánljuk
Pénteken érvénybe lép a migrációs paktum – Nemcsak Magyarország görget maga előtt tartozásokat

Pénteken érvénybe lép a migrációs paktum – Nemcsak Magyarország görget maga előtt tartozásokat

Nemcsak a fizikai infrastruktúra kialakítása okoz gondokat több uniós tagországnak, hanem a jogi átültetés kapcsán is jelentkeznek bizonyos gondok – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója az Európai Unió Migrációs és Menekültügyi Paktumáról. Marsai Viktor figyelmeztetett: ha a magyar kormány nem lesz hajlandó végrehajtani a paktum kötelezően előírt intézkedéseit, akkor a napi egymillió eurós bírság továbbra is „ketyegni fog”, sőt akár még kötelezettségszegési eljárás is indulhat Magyarországgal szemben.

„Három hét alatt” – Elkészült az uniós pénzek érkezését lehetővé tévő törvényhegy

Történelmi jelentőségű törvénycsomag az Országgyűlésben – jelentette be Magyar Péter kedd este a Facebook-oldalán közzétett videóban annak kapcsán, a kormány benyújtotta az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot.
inforadio
ARÉNA
2026.06.10. szerda, 18:00
Gál Katalin
a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete elnök-igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×