eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. november 29. péntek Taksony

Nem biztos, hogy túloz, aki azt mondja: "Átérzem a fájdalmad!"

Nem biztos, hogy csak átvitt értelemben gondolja, aki azt mondja: "Átérzem a fájdalmad". Bizonyos emberek valóban képesek az empátia ilyen szélsőséges formájára, derítették ki brit kutatók.

Bizonyos emberek képesek megérezni az érintést, ha látják, hogy valaki mást megérintenek. A jelenséget "tükörérintés szinesztéziának" hívják, és először 2005-ben tanulmányozták.

A kutatók szerint felfedezhető a kapcsolat a tapintási érzékelés és az empátia között.

A kísérletben résztvevő, tíz "tükörérintéses szinesztéziás" embert arra kérték, hogy érintse meg arcának ugyanazt a részét, amelyet egy másik embernél megérintettek.

Néhányszor éppen ott érintették meg magukat, ahol a másik embert, néhányszor az arcuk ellentétes oldalának azonos pontját. Azok viszont, akik nem szinesztéziások, nem keverték össze az arcuk két oldalát.

Amikor pedig tesztelték az empátiakészséget, kiderült, hogy a szinesztéziások sokkal magasabb értékeket érnek el, mint az átlagemberek.

Címlapról ajánljuk

Olaf Scholz megelőző csapása: a liberálisoknak már kész forgatókönyvük volt a kilépésre

Csaknem egy hónapja, hogy megbukott a hárompárti német kormánykoalíció. Az ok a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner és vele együtt pártja, a szabad demokrata FDP menesztése volt, amiről maga a kancellár, Olaf Scholz döntött. A szabad demokraták azonban már készültek a koalíció felmondására, olyannyira, hogy ennek időpontját "D-napként" meg is határozták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×