eur:
404.79
usd:
375.38
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső

Tudja, melyik a világ legélhetőbb városa?

Melbourne 2016-ban is a legélhetőbb város a világon, az Economist Intelligence Unit (EIU) elemzői idei rangsorukkal kapcsolatban viszont inkább azt hangsúlyozzák, hogy a vizsgált 140 városból 29-ben romlott az életminőség az elmúlt 12 hónapban. A legrosszabb Damaszkuszban a helyzet.

Azt, hogy a csütörtökön ismertetett listán szereplő városok 20 százalékában kedvezőtlen változások mentek végbe, jórészt a terrorizmustól való félelmek növekedésével magyarázzák a világ egyik legnagyobb nem befektetési banki jellegű elemző és előrejelző intézetének szakértői. Nyugat-Európában tíz városban romlott az életminőség a párizsi és a brüsszeli terrorcselekmények nyomán.

A több amerikai nagyvárosban az afroamerikaiakkal való bánásmód miatt tapasztalható társadalmi nyugtalanság, az Ukrajna keleti részén folyó harcok, a szíriai és a líbiai polgárháború szintén hozzájárult a biztonsággal kapcsolatos súlyosbodó aggodalmakhoz és ezáltal az életminőség romlásához, csakúgy mint a súlyosbodó diplomáciai feszültségek, például az orosz-ukrán és a kelet-kínai-tengeri vita.

Melbourne hatodik éve vezeti a listát, és idén is Bécs a második. Az osztrák és az ausztrál várost mindössze 0,1 pont választja el, és a harmadik és a negyedik helyen szereplő két kanadai város, Vancouver és Toronto is hajszálnyival kapott csak gyengébb értékelést. Az ötödik helyen holtversenyben az ausztráliai Adelaide és a kanadai Calgary áll, vagyis az élmezőnyben nem történt változás tavalyhoz képest.

A 2015-ös listán kilencedik Perth idén a hetedik lett. Az új-zélandi Auckland is javított a helyezésén: tavaly a tizedik volt, ezúttal a nyolcadik. Egy hellyel hátrébb került Helsinki, a finn főváros 2016-ban a kilencedik. Az erősödő instabilitás éreztette a hatását Sydney esetében is: az ausztrál metropoliszban nőtt a terrorfenyegetettség, emiatt négy helyet visszaesve kiszorult az első tízből. A tizedik idén Hamburg lett. Más német városok, többek között Frankfurt és Berlin értékelése viszont szintén romlott.

A legkevésbé élhető város újra Damaszkusz. A szíriai főváros - amely a polgárháború 2011-es kitörése előtt jóval előkelőbb helyen szerepelt a listán - 2014-ben volt már utolsó. A tavalyihoz képest egy helyet előrelépve Tripoli lett az utolsó előtti. A harcok dúlta Líbia fővárosa után a nigériai Lagos, a bangladesi főváros, Dakka, a pápua új-guineai Port Moresby, majd Algéria fővárosa, Algír, a pakisztáni Karacsi, Zimbabwe fővárosa, Harare, a kameruni Douala és az ukrán főváros, Kijev a legrosszabb.

Az EIU a stabilitás, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a kultúra és környezet, valamint az infrastruktúra szempontjából pontozza a városokat, majd ezeket az értékeléseket foglalja különböző súlyozásokkal egy nullától százig terjedő átfogó minőségi indexbe. A zéró osztályzat "elviselhetetlen", a 100-as "ideális" életkörülményeket jelöl.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×