Infostart.hu
eur:
354.48
usd:
301.07
bux:
134545.2
2026. május 8. péntek Mihály
Nyitókép: Facebook/Orbán Viktor

Orbán Viktor megszólalt: Brüsszelben áll a bál!

Előzetesen kiszivárgott információ az Európai Bizottság 2028-2034-es időszakra vonatkozó költségvetési javaslatáról, melynek részét képezik a Közös Agrárpolitikára (KAP) vonatkozó szabályok is. Felelőtlen lépéssel tenne keresztbe Brüsszel a gazdáknak és a fogyasztóknak - közölte a magyar agrárminiszter.

Orbán Viktor is reagál, ezt írja közösségi oldalán: "Brüsszelben áll a bál! Jól kiszúrtak a gazdákkal. A helyzet súlyos. Részletek hamarosan!"

Nagy István agrárminiszter is megszólalt közösségi oldalán:

"Felelőtlen lépéssel tenne keresztbe Brüsszel a gazdáknak és a fogyasztóknak. Felháborító és elkeserítő az előzetesen kiszivárgott információ az Európai Bizottság 2028-2034-es időszakra vonatkozó költségvetési javaslatáról, melynek részét képezik a Közös Agrárpolitikára (KAP) vonatkozó szabályok is" - közölte Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán.

Nagy István kiemelte, hogy a tervek szerint az agrárforrásokat is egy nagy közös alapba tennék a többi uniós forrással együtt. Ez maga után vonja a KAP évtizedek óta meglévő és jól működő kétpilléres szerkezetének megszűnését. Bár konkrét költségvetési számok még nem ismertek, de úgy tűnik, hogy Brüsszel ezzel a húzással próbálja leplezni az agrártámogatások jelentős csökkentését.

Teszi mindezt annak ellenére, hogy az európai gazdaszervezetek hónapok óta kongatják a vészharangot és kérik a különálló, kétpilléres KAP megőrzését, kellően ambiciózus költségvetéssel. A tagállamok agrárminiszterei is egységes állásponton vannak a kérdésben, hiszen a magyar EU Elnökség alatt egyhangúsággal elfogadott tanácsi következtetéseikben ragaszkodtak a független, kétpilléres KAP-hoz - jelezte az agrárminiszter, aki szerint az élelmiszer-ellátás nem kockáztatható, a gazdákat és a fogyasztókat nem lehet kitenni ennek a felelőtlen politikának, amely ilyen nagyfokú változásokat vezetne be.

"A gazdálkodás egy életforma. Ha valaki abbahagyja, nem fogja újrakezdeni" - hangsúlyozta.

Nagy István kiemelte, hogy a mostani beruházások önrészének biztosításához a támogatások a banki finanszírozás elemeként szolgálnak. A támogatások jelentős csökkentése veszélyezteti a megtérülést és a banki finanszírozás menetét.

A miniszter a videóban több kérdést is megfogalmazott, például hogyan tervezze a jövőt egy magyar, illetve európai gazda, ha előbb az ellenőrizetlen körülmények között termelt ukrán mezőgazdasági termékek elárasztják az EU belső piacait, majd néhány héten belül meg akarják kötni az EU-Mercosur megállapodást, hogy Dél-Amerikából is bejöhessenek a mezőgazdasági termékek, majd erre, ezt tetézve csökkenteni akarják az EU-s gazdák pénzügyi támogatását?

Kérdése volt az is, hogy Brüsszel kinek a javaslatára és kinek az érdekében megy szembe a gazdák és az agrárminiszterek akaratával? Ezt követően kijelentette, hogy hallhatunk hangzatos kijelentéseket új prioritásokról, amelyek közül első helyen szerepel Ukrajna feltétel nélküli támogatása. Önsorsrontó árulás lenne, ha Brüsszel a saját gazdálkodóit és ezen keresztül saját élelmezésbiztonságát áldozná fel Ukrajna támogatása érdekében - tette hozzá.

A tárcavezető szerint ezt a felelőtlen brüsszeli politikát nem lehet hagyni, és nem lehet tétlenül nézni. Minden erővel, eszközzel küzdeni kell a magyar, illetve az európai gazdák érdekeiért.

"A nemzeti magyar kormányra, mint mindig, most is számíthatnak a gazdáink" - szögezte le Nagy István.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter bejelentette, ki lesz az igazságügyi miniszter Melléthei-Barna Márton helyett

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját, Görög Mártát kérte fel igazságügyi miniszternek Magyar Péter a jelöltségtől visszalépő sógora helyett,
inforadio
ARÉNA
2026.05.11. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×