Halász János fideszes országgyűlési képviselő benyújtotta az Országgyűlésnek A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslatot, amelynek alapján korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be a külföldről finanszírozott szervezetek ellen. Ezeket a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázná, a javaslat is a hivataltól származik.
A tervezet szerint mindenki veszélyezteti a szuverenitást, aki negatív színben tünteti fel az ország független, demokratikus jogállami jellegét, a nemzet egységét és összetartozását, a határon túli magyarokért való felelősséget, a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét, a békét, a biztonságot és az együttműködést más országokkal, továbbá az ország alkotmányos önazonosságát és keresztény kultúráját.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal összeállít egy listát az ilyen külföldről finanszírozott szervezetekről, a pénzmosás elleni hatóság pedig a rendőrség bevonásával helyszíni ellenőrzéseket tarthat náluk,
belenézhet bármilyen iratba és másolatot készíthet azokról.
Ezek a szervezetek nem kaphatják meg a személyi jövedelemadó számukra felajánlott egy százalékát, a támogatóiktól magánokiratba foglalt nyilatkozatot kell kérniük arról, hogy nem külföldi pénzt kapnak, a vezetőiknek pedig vagyonnyilatkozatot kell tenniük és kiemelt közszereplőkké válnak. Aki engedély nélkül fogad el külföldi támogatást, annak 15 napon belül a 25-szörösét kell visszafizetnie az államnak, vagy betiltják.
Kocsis Máté: akinek nincsen takargatnivalója, annak nincs izgulnivalója
A Fidesz-frakció minden elemében támogatja a közélet átláthatóságáról szóló törvény-tervezetet – mondta Kocsis Máté a Fidesz frakcióvezetője. Mint fogalmazott, 2022-től az Egyesült Államok adófizetői pénzből, közéletet befolyásoló, más országok szuverenitását sértő tevékenységet folytat, belpolitikai nyomásgyakorlásra szervezeteket épít fel, kormányok buktatására médiát finanszíroz, álcivil szervezeteket pénzel, aktivistákat és politikusokat is finanszíroz azzal a céllal, hogy a saját hatalmi érdekeit érvényesítse.
„Az idei évben a USAID-botrány kirobbanása megnyitotta az utat az amerikai kormányzat számára, hogy leszámoljon ezzel a gyakorlattal, és ne próbáljon beavatkozni más országok demokratikus folyamataiba. Akinek nincsen takargatnivalója, aki nem külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzi a tevékenységét, annak nincs izgulnivalója” – mondta a frakcióvezető.
Ellenzék: újabb lépés a putyini úton
A Tisza Párt elnöke szerint a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat orosz mintára készült, a célja pedig a félelemkeltés. „Ez nyilvánvalóan újabb lépés a putyini úton. Orbán Viktor a tanárától, Vlagyimir Putyintól vesz át dolgokat. A célja a megosztás, a félelemkeltés, a gyűlöletkeltés, de mi ennek nem fogunk felülni” – mondta Magyar Péter európai parlamenti képviselő a nagyváradi gyalogmenete előtt, és azt hangsúlyozta, hogy nem a magyarok állnak szemben a magyarokkal, hanem háromezer oligarcha és politikusbűnöző.
A DK elnöki posztjának várományosa, Dobrev Klára európai parlamenti képviselő szerint a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat célja a társadalom végletes megosztása és a politikai ellenfelek üldözése. Az ellenzéki politikus a Facebook-oldalára feltöltött videóban úgy fogalmazott, hogy aki nem ért egyet a kormánnyal, az a jogszabály alapján hazaáruló és büntethető lesz. „Eljárás indulhat bárki ellen, aki nem eléggé keresztény és nem eléggé konzervatív. Eljárás indulhat bárki ellen, aki nem hagyományos családban él. Vagy éppen melegként nem úgy szeret, ahogy ezt a mostani jobboldali rendszer elvárja. De eljárást indítanak azok ellen is, akik nem támogatják a határon túliak szavazati jogát. Vagy azok ellen, akik Putyinnal szemben állnak, és a putyinista Oroszországnak nem akarják kiszolgáltatni Magyarországot” – mondta Dobrev Klára.
A Párbeszéd bejelentette, hogy az Európai Bizottsághoz és az Európai Parlament frakcióvezetőihez fordul. A párt azonnali vizsgálatot követel, mert véleménye szerint a javaslat szembemegy az alapvető uniós elvekkel és jogszabályokkal.