Több mint két hete nem volt újabb víruskitörés Magyarországon – mondta a ragadós száj- és körömfájás kezelésével kapcsolatban tartott beszámolójában az agrárminiszter az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának keddi ülésén. „A fő lappangási időn túl vagyunk, és ha a hét végén is el tudjuk ezt mondani, akkor már egy kicsit megkönnyebbülhetünk, mert remélhetőleg akkor már múlt időben beszélhetünk a vírusról” – fogalmazott Nagy István.
A tárcavezető hozzátette: ha nem lesz újabb fertőzés, akkor május 30-án kihirdethetik a mentességet,
június 30-án pedig feloldhatják a Magyarországgal szemben elrendelt uniós korlátozásokat.
Az agrárminiszter szerint a járványkezelés egyik legnehezebb feladata, hogy miként történjen a leölt állatok megsemmisítése, hiszen erre a társadalom is nagyon érzékeny. Idehaza hullaégető a Bács-Kiskun vármegyei Solton van, a járvány azonban Győr-Moson-Sopron vármegyét érintette.
A nagy távolság miatt nem lehet átszállítani a leölt állatokat Soltra, ráadásul kamionok százainak kellene sorban állnia, mire az összes tetemet elégetnék a Bács-Kiskun vármegyei településen. Nagy István elmondta: észérvek alapján ezt a gondolatkísérletet hamar elvetették.
Kiemelte, a nemzetközi előírásokat követik, és biztonságos körülmények között földelik el a leölt állatokat. A legfőbb kérdés az volt, hol tegyék ezt, hiszen „nincs olyan település Magyarországon, amely örült volna ennek”. Az állategészségügyi operatív törzs ezért úgy döntött, hogy
olyan telepeken történjenek az elföldelések, amelyek már évtizedek óta azt a célt szolgálják.
Nagy István hangsúlyozta: az összes elföldelésre kijelölt helyet geológiailag és hidrológiailag is ellenőrizték, bevizsgálták azért, hogy az állatokat biztonsággal, biokomposztálás mellett lehessen megsemmisíteni. A miniszter tájékoztatása szerint hét méter mély gödröket kellett kiásni úgy, hogy a talajvíz onnan még 2-3 méter mélyen legyen.
A Magyarországon érintett öt telep tulajdonosaival folyamatosan konzultálnak. Jelenleg több lépésben zajlik a fertőtlenítés, és megkezdődött a kártalanítás előkészítése is – közölte Nagy István agrárminiszter.
(A nyitóképen: Nagy István agrárminiszter beszámolót tart a haszonállatokat érintő vírusfertőzések, különös tekintettel a ragadós száj- és körömfájás betegség elleni védekezésről az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának ülésén 2025. május 6-án.)