Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 11. vasárnap Ágota
Az új távoli toronyirányítási rendszer központja a HungaroControl XVIII. kerületi székházában az ünnepélyes átadás napján, 2025. április 29-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét – képek

Egyedülállónak nevezte a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét a beruházás keddi átadásán a nemzetgazdasági miniszter, aki hangsúlyozta, hogy a minisztérium, a HungarControl és a repülőtér mindent megtesz a nyári időszak gördülékeny kezelése érdekében.

Nagy Márton úgy fogalmazott: a HungaroControl Zrt. nagyon sikeres cég, és a 8 milliárd forint összértékű egyedülálló fejlesztés eddig példátlan megoldást tesz lehetővé.

A légiforgalmi szolgáltatásokat nyújtó vállalat helyszínen kiadott közleménye szerint a moduláris integrált remote toronyirányítási rendszer (mirTWR) nemcsak a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér biztonságos és hatékony működését támogatja, hanem a jövőben további – akár kisebb vidéki – repülőterek kiszolgálására is alkalmassá tehető.

Budapest, 2025. április 29.
Az új távoli toronyirányítási rendszer központja a HungaroControl XVIII. kerületi székházában az ünnepélyes átadás napján, 2025. április 29-én.
MTI/Koszticsák Szilárd
Budapest, 2025. április 29. Az új távoli toronyirányítási rendszer központja a HungaroControl XVIII. kerületi székházában az ünnepélyes átadás napján, 2025. április 29-én. MTI/Koszticsák Szilárd

A miniszter közölte, a magyar gazdaság lassan magára talál: idén 2,5, jövőre pedig 4,1 százalékos növekedés várható, amiben az évről évre csúcsot döntő turizmusnak jelentős szerepe van. Ezen belül példaként említette a repülővel érkező üzleti és turisztikai vendégek számának, valamint a teherforgalomnak a bővülését is. Ismertette, a repülőtéren tavaly 17,6 millió utas fordult meg, 3 millióval több, mint egy évvel korábban, míg a repülőtéren kezelt áru mennyisége 50 százalékkal 300 ezer tonnára emelkedett.

A HungaroControl kezeli az átrepülő gépeket is: tavaly 1 millió 143 ezer 937 repülőgép érintette a hazai légteret. Mindezek kezeléséhez felkészült irányítók és szoftveres támogatás szükséges, már csak azért is, mert „itt nem állunk meg”. Elvárás ugyanis a 20 millió utas elérése, ha lehetőség van rá, még 2030 előtt – mondta.

Turi Ferenc, a HungaroControl vezérigazgatója elmondta, ezzel a fejlesztéssel a cég az első olyan léginavigációs szolgáltató a világon, amely megszerzi azt a képességet, hogy helyhez kötöttség nélkül tudja irányítani egy-egy repülőtér terminálforgalmát. Hozzátette, a rendszer alkalmas egy jelentős, Budapest Airport méretű repülőtér komplex forgalmának távoli irányítására.

Közölte, a beruházás azért is jelentős, mert garantálja a működési folytonosságukat, ugyanis tartalékrendszerként is üzemel.

Budapest, 2025. április 29.
Az új távoli toronyirányítási rendszer központja a HungaroControl XVIII. kerületi székházában az ünnepélyes átadás napján, 2025. április 29-én.
MTI/Koszticsák Szilárd
Budapest, 2025. április 29. Az új távoli toronyirányítási rendszer központja a HungaroControl XVIII. kerületi székházában az ünnepélyes átadás napján, 2025. április 29-én. MTI/Koszticsák Szilárd

A HungaroControl közleményében arra is kitért, hogy a beruházás több fázisban, az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg, fő technológiai partnere pedig a norvég Indra Navia volt.

Andrew Paul Fiamingo, az Indra Navia vezérigazgatója innovatív megoldásnak nevezte az új rendszert, amelynek a kifejlesztésén együtt dolgoztak a HungaroControl vezetőivel és technológiai személyzetével.

A közlemény szerint a több mint 800 embert foglalkoztató HungaroControl Zrt. állami tulajdonú vállalatként légiforgalmi szolgáltatásokat nyújt a magyar légtérben, illetve a NATO felkérése alapján a Koszovo feletti magas légtérben is. A társaság egyedüli részvényese az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., a közvetett tulajdonosi jogokat az NGM gyakorolja.

Címlapról ajánljuk
Egyre nagyobb veszélyben Magyarország különleges értékei

Egyre nagyobb veszélyben Magyarország különleges értékei

A szikes tavak területe mindössze 230 ezer hektár egész Európában, ebből Magyarországon 206 ezer található. Folyamatosan kiszáradnak, így veszélybe kerülnek a földön fészkelő madarak, mint például a nagy goda, a piroslábú cankó, a bíbic. Ezeknek a megmentéséről szól a projekt. Az InfoRádió Tokody Bélát, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület fajmegőrzési osztályának munkatársát, a projekt vezetőjét kérdezte.

Konzervatív lázadás - Mráz Ágoston értelmezte a Fidesz-kongresszuson történteket

A tapasztalat és a fiatalítás egyszerre van jelen a kormánypártban, ennek az egyensúlyára törekszik a Fidesz - mondta a Nézőpont Intézet igazgatója a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában arról, hogy a Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Kiderült, kik ittak többet a Covid alatt

Kiderült, kik ittak többet a Covid alatt

Hogyan és miért változott a magyarok alkoholfogyasztása a Covid-19 járvány idején, és mit árul el mindez arról, hogyan reagálunk kollektív stresszhelyzetekre? Most megjelent kutatásunk egy országosan reprezentatív, 2021 júniusában készült felmérés adatai alapján vizsgálja azt meg, miként befolyásolják az alapvető emberi értékek az alkoholt, mint megküzdési stratégiát. A tanulmány messze túlmutat a pandémián: azt mutatja meg, hogy a közpolitikák akkor lehetnek igazán hatékonyak, ha figyelembe veszik az emberek mélyen gyökerező motivációit és értékrendszerét, nem csupán a demográfiai vagy gazdasági tényezőket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×