Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 10. szombat Melánia
Hands, Affectionate, Aging Process, Agriculture, Animal
Nyitókép: Getty Images/ Goxy89

Itt a felhívás, fokozott ellenőrzés kezdődik az egész országban

Országszerte ellenőrzik az adóellenőrök a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó termékek árusítóit az üzletekben, piacokon, kitelepüléseken és az online térben; elsősorban a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek szabályszerű üzemeltetését, az alkalmazottak bejelentését, valamint a forgalmazott áruk eredetét vizsgálják – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Az adóhivatal felhívta a figyelmet, hogy a húsvéti ünnep környékén mindig megjelennek a "csomagtartós árusok" is. Érdemes hivatalos kereskedőtől vagy termelőtől vásárolni, mert ez garancia arra, hogy a termékeket az előírásoknak megfelelő minőségben és körülmények közt állították elő, illetve szállították.

Az a vállalkozás, amelyik elmulasztja a nyugtaadást vagy az alkalmazotti bejelentést, akár kétmillió forintos mulasztási bírsággal is számolhat. Igazolatlan eredetű áru esetén a bírság összege elérheti az 1 millió forintot. A három legsúlyosabb adóügyi jogsértés - a nyugtaadás és az alkalmazotti bejelentés elmulasztása, valamint az igazolatlan eredetű áru - valamelyikének elkövetése esetén a NAV akár 12 nyitvatartási napra is lezárhatja az üzletet. Ismételt jogsértés esetén a hivatalnak nincs mérlegelési lehetősége, a boltbezárás kötelező szankcióvá válik.

Speciális szabályok vonatkoznak a kedvezményes adózási módot választókra, ezért a katásoknak és a kivásoknak egyáltalán nem éri meg kockáztatni.

Elesnek ugyanis a kedvezményes adózási módtól, ha a három legsúlyosabb adóügyi jogsértés elkövetéséért állapít meg esetükben mulasztási bírságot a NAV. Az átalányadózásra való jogosultság is megszűnik, ha a vállalkozó elmulasztja nyugtaadási kötelezettségét. A be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának további speciális jogkövetkezménye a nyilvánosság. Az érintettek felkerülnek két évre a NAV "szégyenlistájára", ami jellemzően kizárást jelent a költségvetési forrásokból finanszírozott pályázatokból.

A NAV arra figyelmeztetett, hogy a súlyosan mulasztók a bírság mellett utólagos adóellenőrzésre is számíthatnak, ezért a jegyzőkönyv átvételét követően érdemes a lehető leggyorsabban a tényleges forgalomhoz igazítani a bevallásokat és a fizetendő adót.

A revízió megkezdéséig ugyanis még önellenőrizhető a korábban be nem vallott adó.

Az adóhivatal hangsúlyozta: ellenőrzéseivel nemcsak a költségvetési bevételek védelmét szolgálja, hanem támogatja a jogkövető vállalkozásokat is, fellép azokkal szemben, akik adóelkerüléssel, bevételeltitkolással tisztességtelen versenyelőnyre törekszenek. A hatóság hozzátette, hogy érdemes követni a NAV Adótraffipax-rovatát, ahol előre jelzi a hivatal, hol és milyen típusú ellenőrzések várhatók a közeljövőben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Áram már mindenhol van, víz három helyen nincs - ülésezett az Operatív Törzs
hóhelyzet

Áram már mindenhol van, víz három helyen nincs - ülésezett az Operatív Törzs

Még mindig sok dolga van a mentőknek, és a szociális ellátó rendszerben dolgozóknak. Sok iskolában van tanítási szünet, 29-ben pedig online oktatás.

Öröm és kríziskezelés a hazai erdőkben – a kirándulóknak is üzentek a szakemberek

A havazás jót tett a hazai erdőknek, mert a hótakaró védi a növényeket a fagyok ellen – mondta az Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője az InfoRádióban. A vadgazdálkodásért felelős vadászok kríziskezelési üzemmódra tértek át az extrém hideg és a folyamatos havazás miatt, fontos a jól átgondolt etetés – hangsúlyozta Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×