Az agglomerációhoz tartozás komoly kihívást jelent az adott település közösségének fennmaradása, értékeinek megőrzése szempontjából, ez hívta életre a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt - mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a székesfehérvári önkormányzati csúcstalálkozón. Navracsics Tibor hozzátette: a Versenyképes Járások Program egyik fő célja az, hogy a város is és a falu is élhető, "elviselhető" legyen.
Mint fogalmazott, a budapesti agglomerációban vannak olyan térségek, ahol komoly népességnövekedés történt az elmúlt tíz évben. A gödöllői járás például 20 ezer, a szigetszentmiklósi 19 ezer, az érdi és a budakeszi járás pedig 13-16 ezer lakossal bővült. A tárcavezető arról is beszélt, hogy a közlekedés folyamatos javulásával az európai minták alapján egy nagyváros agglomerációja 100-110 kilométeres övezetet fed le, tehát Győr, Veszprém, Kecskemét és Eger érintésével húzható majd meg Budapest agglomerációs övezete.
Navracsics Tibor kitért arra is, hogy a koronavírus-járvány is erős hatást gyakorolt a belföldi vándorlásra, 2021-2022-ben megugrott a községekben élők aránya, a Budapesten élők aránya pedig csökkent. Úgy véli, mindez nagy nyomást jelentett a Balaton keleti medencéjére, Siófok, Balatonalmádi, Balatonfüred térségére és a Balaton-felvidék is. Tapasztalatai szerint látszik már egyfajta visszarendeződés a 2023-as adatok alapján, de csak később derül ki, hogy ez tartósnak bizonyul-e. A miniszter tájékoztatása szerint Magyarországon
a mintegy 3100 településből 2000-nek csökken a népessége,
ezek a települések azon dolgoznak, hogyan tudnának visszacsábítani embereket, illetve letelepíteni fiatalokat. Navracsics Tibor megjegyezte: a többi 1100 településnek nő a népessége, nagyjából 600-700 település örömmel fogadja a népességnövekedést. A miniszter szerint ugyanakkor van 300-400 olyan település – például a budapesti agglomerációban, a Velencei-tó, a Balaton és egyes nagyvárosok környékén –, ahol úgy érzik, hogy a túlzott beköltözés veszélyt jelent a helyi közösség számára.
Navracsics Tibor azt mondta, öt olyan területet talált a minisztérium, ahol a települések korlátozásokkal élhetnének, ha az önkormányzatuk azt szükségesnek látja:
- korlátozhatják az ingatlan adásvételét a nem helyben élők számára,
- kiterjeszthetik az elővásárlási jogot,
- feltételekhez köthetik az ingatlanvásárlást,
- korlátozhatják a lakcímbejelentést,
- helyi adózási kötelezettségeket állapíthatnak meg.
A miniszter hozzátette: mind az öt esetben vannak mentességi esetek, azaz olyan okok, amelyek esetén például nem zárható ki valaki az ingatlanszerzésből. Ilyen például, ha valaki az adott településen született, ott nevelkedett, olyan állami közszolgáltatást lát el, amelyből adódóan ott szeretne letelepedni, vagy ha ott folytat felsőfokú tanulmányokat.