eur:
408.78
usd:
398.6
bux:
84800.73
2025. február 3. hétfő Balázs
New York, 2024. december 12. A Time amerikai hírmagazinnak Donald Trump megválasztott amerikai elnököt ábrázoló címlapja 2024. december 12-én a New York-i Értéktőzsdén, ahol bejelentették, hogy a Time Trumpot választotta az év emberévé. MTI/AP/Alex Brandon
Nyitókép: MTI/AP/Alex Brandon

Feltették a fontos kérdést Trumppal kapcsolatban a magyaroknak

A magyarok 77 százaléka úgy véli, valós esélye van annak, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök 2025-ben lezárja a fegyveres konfliktust Oroszország és Ukrajna között - olvasható a Századvég friss közvélemény-kutatásában, amelynek eredményét kedden közölték.

A kutatás szerint – amelyet decemberben ezer felnőtt megkérdezésével készítettek – az áll, hogy kiindulópontként nem szabad elfelejteni, hogy Orbán Viktor kormányfő júliusi békemissziója keretében meglátogatta Volodimir Zelenszkij ukrán, Vlagyimir Putyin orosz, illetve Hszi Csin-ping kínai elnököt, majd a NATO-csúcstalálkozón való részvételét követően diplomáciai körútját Donald Trumpnál tett látogatásával zárta.

A magyar miniszterelnök nem titkolt célja a hadban álló felek álláspontjának megismerése, valamint a béke előmozdítása volt – tették hozzá.

A Századvég közlése szerint a békemissziót éles bírálatok érték - a „háborúpárti Biden-adminisztráció” politikai agendáját átvevő – brüsszeli politikai elit részéről: többek között Ursula von der Leyen „megalkuvási küldetésnek” titulálta a diplomáciai akciót, míg Josep Borrell, az Európai Unió előző külügyi főképviselője azt hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor Moszkvában semmilyen formában sem képviselheti az EU-t.

„A kutatás rávilágít, hogy a brüsszeli vezető politikusokkal szemben a magyar közvélemény támogatja Orbán Viktor törekvéseit az orosz–ukrán háború lezárásának előmozdítására” – fogalmaztak.

Mint írták, a válaszadók több mint kétharmada (68 százaléka) egyetért azzal, hogy a magyar kormányfő a fegyveres konfliktus lezárását szorgalmazza, ezzel szemben 29 százalékuk kifogásolja ezt.

A Századvég közleménye alapján a magyarok békepárti álláspontjából következik, hogy a lakosság határozottan ellenzi azokat a lépéseket, amelyek az orosz-ukrán háború további elhúzódását, valamint újabb országok hadviselő féllé válását eredményezhetik.

Ebből fakadóan a megkérdezettek 74 százaléka helyteleníti, hogy az amerikai kormányzat, illetve egyes európai országok nagy hatótávolságú rakétákat küldtek Ukrajnának, melyekkel Oroszország belső területei is támadhatók – fűzték hozzá.

Úgy folytatták, hogy az Egyesült Államokban 2025 januárjában iktatják be hivatalába a novemberben megválasztott Donald Trumpot, aki programjában prioritásként kezeli az orosz–ukrán fegyveres konfliktus mihamarabbi lezárását, ennek érdekében a leendő elnök és stábja már elkezdte vizsgálni a békekötés előmozdításának lehetőségeit.

A felmérés rámutat, hogy a magyarok bíznak Trump béketörekvéseiben és reális forgatókönyvnek tartják a háborús konfliktus befejezését a következő évben. A kutatás szerint

a magyarok több mint háromnegyede (77 százaléka) látja úgy, hogy valós esély van arra, hogy Donald Trump új amerikai elnök lezárja az orosz–ukrán háborút, és békét teremt 2025-ben.

A közvélemény-kutatás kitért Trump népszerűségének megítélésére is a magyarok körében. A hazai lakosság erős béke iránti vágyára vezethető vissza, hogy a válaszadók többsége (51 százaléka) kedvező véleményt fogalmazott meg a békepárti Donald Trumpról – írták.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A víruskutató elmondta, jelent-e veszélyt az emberekre a kiskérődzők pestise

A víruskutató elmondta, jelent-e veszélyt az emberekre a kiskérődzők pestise

Magyarországon eddig sosem fordult elő a vírus, amely rendkívül ragályos, és most Zala vármegyében mutatták ki. Az országos főállatorvos azt mondta az InfoRádióban, hogy mivel nem gyógykezelhető az állatállomány, mindenképpen felszámolásra van szükség. Rusvai Miklós szerint gidák, bárányok bizonyos fajtáinál akár százszázalékos elhullást is okozhat ez a betegség.

Rajnai Gergely: a nemzetközi együttműködés háttérbe szorul az amerikai befolyásnöveléssel szemben

Szombaton Donald Trump amerikai elnök három országra vetett ki extra vámot: a kanadai és a mexikói árukra 25, a kínai árukra 10 százalékot. Az érintett országok válasza is megérkezett hétvégén. Ennek hátteréről kérdezte az InfoRádió Rajnai Gergelyt, a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzőjét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.03. hétfő, 18:00
Szabó Balázs
a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója
Elindult a vámháború - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Elindult a vámháború - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Egyre nagyobb esést láthatunk az európai tőzsdéken, nem ok nélkül: kedden élesednek a Donald Trump által hétvégén bejelentett vámintézkedések, de emellett például az Európai Unióval szemben kilátásba helyezett szankciók is korbácsolják a kedélyeket. A devizapiacon is megjöttek a markáns reakciók, szárnyal ugyanis a dollár, miközben szenved az euró és a forint is, a kriptodevizák piacán nagy ütést láthatunk és az ázsiai tőzsdéken is masszív mínuszok voltak a vezető indexeknél.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×