Az utóbbi években, leginkább Magyarország északkeleti részéről jelentettek medveészleléseket, de látni vélték a Bakonyban és a Balaton környékén is, bár ezek nem nyertek bizonyítást. Bicsák Attila, a Miklósfa Parkerdő Vadásztársaság vadászmestere a zaol.hu kérdésére azt mondta:
"A medve területet hódít, Magyarországon nem vadászható, ezért nyugodtan mozoghat, vagyis az erdősávokon keresztül az ország minden tájára, így Zala vármegyébe is eljuthat."
A szakember már vadászott és vadásztat is európai barnamedvére Horvátországban, ahol az állatok már néhány száz méterre is megjelennek a forgalmat utak közelében. Szerinte bármikor elképzelhető, hogy betéved hazánkba egy medve, sőt, ha már bent van, akkor nem kizárt, hogy új területet meghódítani indult, és így Zala vármegyébe is bejuthat.
Az európai barnamedve jobban szereti a hegyvidékes, sziklás területeket, ahol könnyebben meghúzódhat. És bár hazánkban fokozottan védett, Horvátországban vadászható egészen december 15-ig.
Mint írják, a vadászmester több alkalommal is "találkozott" már európai barnamedvével, és azt mondta, a 200-400 kilogrammosra is megnövő ragadozó félelmetes látványt nyújt. Egy esetleges találkozás során a legjobb hátrálni, lassan mozogni és nyugodtnak maradni, de nem szem elől téveszteni az állatot. Mint mondta:
"Ha az orrát felemelte, a füleit hátrahúzta és vicsorít, akkor támad, és az embernek nincs esélye. Kisebbek, mint a román társaik, de 350 kilogramm körüli súlyuk, óriási fogaik és borotvaéles körmük ellen nincs esély. Ráadásul nagyon gyorsak, hiszen tartósan 45 kilométeres óránkénti sebességgel üldözik a prédájukat. Kiváló úszók és remekül másznak fára."