eur:
408.19
usd:
375.15
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2021. október 15-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor vasárnap reggel: "fontos, hogy a világ mindkét fele a kliensünk legyen"

Rendkívüli interjút adott a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Kommentálta a GDP 0,7 százalékos harmadik negyedévi csökkenő adatát. A béremelések terén "óvatos viselkedést" javasol, de minimum három éves bérmegállapodást ígért. Részletesen beszélt a munkáshitel filozófiai hátteréről. A gazdaság egészét tekintve 2025-re "fantasztikus évet" vár, amelyben a kis cégek nem csupán nézni fogják, ahogy a nagyok nőnek. Hosszabban szólt a héten következő diplomáciai nagyüzemről is, 45-47 állam- és kormányfő érkezik a "nyugati világ csúcstalálkozójára" Budapestre.

Vasárnap reggel, tehát rendkívüli időpontban hosszabb interjút adott a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorának Orbán Viktor miniszterelnök.

Elsőként a GDP 0,7 százalékos harmadik negyedéves mínuszát kommentálta a német gazdasági adatok tükrében.

"Nekem más véleményem van, mint ami a megszólaló szakértők véleményéből kitűnik.

Mindenki az ipar gyenge teljesítményéről beszél, de az iparral nincs semmi baj.

A magyar ipar teljesítménye kiváló, a világ legmodernebb autógyárai dolgoznak itt, és most már nem csak a benzines autókra igaz ez, a világ legmodernebb autóit gyártjuk, gyártunk kulcsfontosságú repülőalkatrészeket, az űriparban is van magyar teljesítmény. A gyáraink modernek, a vezetők nagy része is magyar. Tehát az iparral, az ipari termeléssel nincs baj, a kereskedelemmel van baj, el kéne adni ezeket a termékeket" - ecsetelte a miniszterelnök.

Szerinte Magyarország nem azért gyárt kevesebbet, mert kicsi a szorgalom, hanem nincs a termékekre kereslet, de most az akkumulátorokra óriási kereslet lesz, a következő évben erőteljes, intenzív növekedés jön, 3,5 százalékos bizonyosan, az új gyárak a következő évben fognak termelni, persze ha kereskedelmi mélypont lesz, akkor "pechünk van".

"A világgazdaság ahogy kiegyenesedik, még Európa is javulhat, bár Európa van a legrosszabb bőrben, a kereskedelmi adataink is javulhatnak" - tette hozzá.

Fontosnak tartja, hogy a világ mindkét fele a "kliensünk legyen".

Bérek

Ezt követően a kormányzati bércélokról szólt. Kijelentette, felveszik a kapcsolatot az MKIK új elnökével.

"Nagyon sok javaslatot dolgoztak ki a számunkra, sok javaslatunkat véleményezték. Az új elnökkel is szeretném a Parragh Lászlóval ápolt kapcsolatot fenntartani" - mondta.

Megjegyezte, mi szabályozzuk a gazdaságot, a tőketulajdonosok működtetik, így a szereplők tudják, mekkora bérek lehetségesek, és bár érdekkülönbségek vannak a munkaadók és a munkavállalók közt, arra valók a tárgyalások, hogy megállapodások születhessenek.

"Az nem úgy van, hogy valaki jön a kormánytól az elegáns öltönyében, és felemeli az ujját, hogy öt legyen, hat vagy hét, vannak ilyen politikusok, tőlük a szőr feláll a hátamon"

- jegyezte meg Orbán Viktor.

Most viszont hosszabb távú megállapodás készül a bérek tekintetében, nem egy éves, hanem "legalább három".

Biztatna mindenkit, hogy fizessen minél magasabb béreket, de "óvatos viselkedést" javasol.

Munkáshitel

Egyetemista korában kiváló embereket ismert meg, illetve sportolóként "az öltözőben" is, ezért szerinte nem lehet lebecsülni azokat, akikhez képest a diplomások "másfeles szorzóval" keresnek.

Felidézte, a Diákhitellel rengeteg embert sikerült segíteni, de sokat foglalkoztatta a kérdés, hogy "mi van a többiekkel", akik ugyanolyan "rendes csávók", az indulás "nekik is nehéz".

Innen jött az ötlet számára, hogy ösztönözze legalább anyagi eszközökkel, hogy hamarabb jöjjenek létre párkapcsolatok, családok.

"Van vagy 300 ezer fiatal, aki 16-18 éves korától melózik, nem 25 éves korában kezd el dolgozni.

Kapnak egy 4 millió forintos, kamatmentes hitelt 10 évre, és ha gyereket vállalsz közben, az első gyerek után 2 évig fel lehet függeszteni a törlesztést, a második gyerek után újabb két évre, és a felét elengedik, a harmadik gyerek után pedig az egészet"

- írta le az intézkedést.

Vállalati világ - "tagi hitel szerű feltőkésítés"

A magyar gazdaságban szerinte van egy "bajnokok klubja", szereplői nem csak itthon, külföldön is megállják a helyüket, Kongóban például magyar cég épít utat.

"A középvállalkozásoknál az a feladat, hogy ki tudjanak lépni a nemzetközi térbe" - fogalmazta meg célként. "A mostani programunk, a Demján Sándor program a kicsiket célozza meg, abban segítünk, hogy az állam betéti kölcsönnel beszáll a cégbe, tagi hitel szerű feltőkésítéssel tágítjuk ki a lehetőséget. Mi egy új gazdaságpolitikával próbálkozunk" - fogalmazott. Ez lesz a kulcsa a "szokatlanul gyors növekedésnek".

Jön emellett 4800 milliárd euró jelentős részben a vállalkozásokhoz, a növekedés karaktere tehát olyan lesz, hogy a kis cégek "nem nézik, ahogy nőnek a nagy cégek, hanem bevonódnak. Fantasztikus évet várok" - húzta alá.

Amerikai elnökválasztás - "a legizgalmasabb"

Erős hét áll előttünk szerinte, kedden ugyanis jön az amerikai elnökválasztás, közben a BRICS-ben egyesül és bővül a keleti világ, "a gazdaság nagyobb részét adva, mint a nyugati világ", ám Budapesten lesz a jövő héten egy nyugati világ-csúcstalálkozó, amely kényelmetlenségeiért előre elnézést kér, itt lesz 45-47 állam- és kormányfő, nem csupán a németek, franciák, hanem a törökök, britek és nyugat-balkániak is.

"A versenyképességi tendenciát meg kell fordítanunk" - mondta.

A legizgalmasabb szerinte kétségkívül az amerikai elnökválasztás lesz a héten. Kijelentette, megfordul a szél,

a demokraták mennek, a republikánusok jönnek, és a békepártiak kerülnek többségbe, a migrációt és a genderügyet felszámoló világ köszönt be, "a Patrióták és Donald Trump együtt egy hagyományos, családvédő politikát fognak folytatni".

A háborúval kapcsolatban úgy vélekedett, hogy amíg az amerikaiak és az oroszok a békéről tárgyalnak majd, a magyaroknak ott kell ülniük a sarokban egy hokedlit.

"Európa nem maradhat háborúpárti, a háború terheit Európa nem tudja egyedül viselni. Erről fogunk beszélni a héten" - jelentette ki Orbán Viktor.

Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×