eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (j) Brüsszelben a szövetség rendkívüli csúcstalálkozóján 2022. február 25-én. A tagállamok videókonferencián egyeztettek az Ukrajnát ért orosz támadásról, Orbán Viktor a NATO-tagországok állam- és kormányfői közül egyetlenként személyesen vett részt a megbeszélésen. A magyar kormányfő megbeszélést folytatott Jens Stoltenberggel.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor: Budapestre jön Jens Stoltenberg – az ukrajnai NATO-részvétel a tét

A miniszterelnök beszélt egy hétfői interjúban beszélt arról, hogy a napokban tárgyal a NATO főtitkárával.

Az M1-nek adott interjút a kormányfő, amit a hirado.hu és az MTI is összefoglalt, ám ezekből kimaradt egy fontos információ, vette észre a Portfolio a Reutersen.

Az interjú videója szerint Orbán Viktor azt mondta, a kampány és a választások után most vissza kell térni a kormányzati aprómunkához, de közben a háború vagy béke kérdésén is rajta kell tartaniuk a szemüket, mert "a kormányzati munka is hiába javul vagy üt meg magasabb színvonalat, ha közben belesodródunk egy háborúba, akkor minden úszik.

Nekünk egyszerre kell kimaradni a háborúból – már két nap múlva itt van a NATO főtitkára, arról tárgyalunk, hogy tud Magyarország kimaradni a NATO ukrajnai missziójából –, és itt vannak a mindennapi teendők is".

Mindezzel kapcsolatban a Portfolio megjegyzi, hogy az ukrajnai misszió kifejezés a kormányfő értelmezése, hivatalosan nincs szó ilyen misszióról, illetve NATO-katonák ukrajnai harcokba küldéséről sem. Utóbbi ügyben több ország abban igyekszik együttműködni, hogy katonai kiképzőket küldjenek Ukrajnába. Szabó József külügyi szakértő pedig korábban a hirado.hu-nak elmondta: a NATO-tagállamok részéről jelentős katonai kontingensek tartózkodhatnak akár pillanatnyilag is Ukrajnában, és tartózkodtak korábban is. Ezek kiképzési feladatokat látnak el (vagy például német katonák a német hadi felszerelések karbantartást végzik) és tanácsadói feladatokat hajtanak végre, ők viszont nem tartoznak a NATO kötelékeihez.

A Jens Stoltenberggel való találkozóról szóló információ az után hangzott el, hogy korábban nyilvánosságra került: dolgoznak már egy jogi megoldáson abból a célból, hogy Magyarországnak ne kelljen részt vennie a NATO területén kívüli missziókban. A jelek szerint ezt fogja megvitatni egymással a két fél.

Időközben, hétfő éjjel az is kiderült, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök nem megy el a Bukaresti Kilencek formációjának keddi, rigai csúcstalálkozójára, amelyen a kilenc ország évente elnöki szinten szokta képviseltetni magát, és így 2015 óta első alkalommal nem adnak ki az elnökök nevében zárónyilatkozatot sem – írta a Portfolio szintén a Reuters alapján. Magyarországot a rigai nagykövet képviseli majd.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 29. 00:30
×
×
×
×