Tavaly az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számlákra 2022-höz képest mintegy tizenöt százalékkal több, összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Molnár Marcell azt mondta az InfoRádióban, hogy ez szerződésenként csaknem évi 300 ezer forintnyi, havi nagyságrendileg 25 ezer forintos befizetést jelent.
A szabályok szerint a maximálisan visszaigényelhető adó 130 ezer forint, de ezt 650 ezer forint éves befizetésnél lehet elérni.
A pénzügyi szakértő hozzátette: a biztosítók minden évben február közepéig küldik el az érintetteknek az igazolást, amely alapján kell igényelniük a befizetett összeg utáni 20 százalékos adójóváírást. Megkönnyíti az adózók feladatát, hogy a NAV néhány éve már elkészíti az adóbevallási tervezetet, és egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel. A tervezetben pedig a biztosítóktól beérkező adatok alapján a NAV feltünteti, hogy volt-e egészségpénztári, önkéntes nyugdíjpénztári vagy nyugdíjbiztosítási befizetésünk.
Arra kell figyelni, hogy ha ez nem történik meg, ami bekövetkezhet a megtakarító ügyfelek hibájából vagy valamilyen adminisztratív probléma miatt.
Molnár Marcell elmondta még: a három vagy a háromnál több gyermeket nevelő családok nem tudják igénybe venni az adójóváírást a családi adókedvezmény miatt.
Az adójóváírást május 21-éig, vagyis a személyijövedelemadó-bevallás határidejéig lehet kérni.
A pénz a nyugdíjszámlára érkezik. A szakértő felidézte, hogy a korábbi években még volt arra lehetőség, hogy a biztosítási megtakarítások után felvehette a megtakarító a 20 százalékot, most már azonban a nyugdíjbiztosítási számlára kerül ez az összeg.
„Az adóhatóság a bevallás beérkezésétől számított harminc napon belül írja jóvá, vagyis utalja a nyugdíjbiztosítónak az összeget” – tette hozzá Molnár Marcell.
További részletek a cikk végén a teljes interjúban.