eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 21. szombat Alajos, Leila
Nyitókép: Pixabay

Úgy tűnik, egy nagyhatalomnak sikerül betiltania a dohányzást - világelsők lehetnek

Új-Zéland és Magyarország is tervezte már azt, amit most Nagy-Britannia elsőként megléphet: a szigetországban hosszú távon gyakorlatilag betiltanák a dohányzást. Az eddigi tapasztalatok alapján a cigarettáról nemcsak a dohányosoknak nehéz leszokniuk, hanem a nagy adóbevételek miatt az államoknak is.

A hagyományos dohánytermékek és az elektromos cigaretták árusításának tilalmát Rishi Sunak brit miniszterelnök terjesztette elő tavaly ősszel, és második olvasatban a napokban fogadta el a londoni parlament. A tervezet szerint

a 2009. január 1-je után születettek számára tilos lesz dohányárut eladni,

vagyis a most 14-15 éves britek legálisan soha nem vehetnének cigarettát.

"Az Egyesült Királyságban percenként egy kórházi eset a dohányzás emberi ára. A dohányzás a korai demencia egyik kockázati tényezője. Vannak, akik egész hátralévő életükben oxigénhez kötve kénytelenek élni" - mondta Victoria Atkins egészségügyi miniszter. A britek azért is aggódnak, mert a fiatalok körében különösen népszerűvé váltak az e-cigaretták.

A brit törvény egyelőre nem lépett hatályba, mert még a Lordok Házának és az alsóháznak is szavaznia kell róla, ugyanakkor az előterjesztő jobboldal jelentős része mellett a baloldali Munkáspárt teljes egésze is támogatja a javaslatot.

Nagy Britannia tehát valószínűleg meglépi azt, amit Magyarország, vagy legalábbis Lázár János is meg akart. A nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztos 2018-ban ezt mondta egy dohányipari konferencián: "Kezdeményezni fogom, ha szükséges, akár az alaptörvény módosításával is, hogy mindazok, akik 2020-ban vagy azt követően születnek, Magyarországon már ne vásárolhassanak dohányterméket, még akkor sem, ha már elérték a 18. életévüket. Így folyamatosan lépéseket teszünk egy füstmentes generáció érdekében, és lépéseket teszünk egy füstmentes Magyarország érdekében."

Lázár János javaslatát végül elvetette a kormányzat.

Ez történt legutóbb Új-Zélandon is. A szigetország tavaly korlátozta a dohánytermékek értékesítését azzal a szándékkal, hogy idővel a 2009 után születettek számára végleg betiltsa ezt a káros szenvedélyt, most azonban az új kormány költségvetési hiányra hivatkozva ott is visszalépett a tilalom bevezetésétől. Inkább csak egy, az e-cigaretták fiatalok közti terjedésének visszaszorítását célzó intézkedést fogadtak el.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megint napirenden a nők mozgósítása Ukrajnában

Megint napirenden a nők mozgósítása Ukrajnában

Ukrajnában ismét felmerült a nők besorozásának kérdése. A Oroszországgal folyó háborúban az ukrán fegyveres erők jóval kevesebb embert tudnak mobilizálni, mint az oroszok. Közben a nyugati szövetségesek sürgetik, hogy akár 18 éves fiatalokat is elvigyenek katonának.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Kis szürke emberek – Európa senkijei, akik feltűntek az észt–orosz határon

Kis szürke emberek – Európa senkijei, akik feltűntek az észt–orosz határon

Miközben a világ Krímre és Ukrajnára figyel, Észtország keleti végében egy másik határon évtizedek óta állnak „kis szürke emberek”. Ők nem katonák, hanem állampolgárság nélküli civilek, akik Narvánál órákig, olykor napokig várnak arra, hogy átjussanak Oroszországba. Az útlevelük nem egy országba, hanem egy joghézagba szól, és az életük sem ide, sem oda nem tartozik igazán. A sorban állva sokan már nem orosznak, hanem európainak érzik magukat – de ezt még hivatalosan nem ismerte el senki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 21. 10:15
×
×
×
×