eur:
411.36
usd:
393.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Felmérés: rengeteg nappali tagozatos hallgató dolgozik

A 2022-ben végzetteknek több mint a fele biztosan másik országba menne egy jobb állásért, viszont a tanulmányaik erre nem készítették fel őket.

Az esti és levelező tagozatos hallgatókon kívül a nappali tagozatosok többsége is vállal munkát a tanulmányi ideje alatt, ez derül ki az Oktatási Hivatal februárban közzétett, 2023-as kutatásából - írja a Népszava.

Az adatokból kiderül többek között, hogy a friss diplomások 78 százaléka már a tanulmányai alatt is vállalt munkát, legalább a felsőfokú képzése egyes szakaszaiban. A tanulással párhuzamos munkavégzés főként az esti- és levelező tagozatos, valamint a távoktatásban résztvevő hallgatókra jellemző,

az ő körükben 94,5 százalék volt az arány, de a nappali tagozatosok is nagy arányban (72 százalék) vállaltak valamilyen bevételszerző tevékenységet.

Arra nem tér ki a kutatás, hogy a nappali munkarendben tanulók hogyan egyeztették össze a tanulást a munkával, okozott-e mindez valamilyen hátrányt a képzésük teljesítésében, valamint az sem derül ki, miért is vállaltak munkát az egyetem mellett.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) sajtófőnöke, Budai Marcell azt nyilatkozta a lapnak, hogy a hallgatók munkavállalása mögött egyértelműen anyagi okok állnak. Szerinte négy bevételi forrása lehet egy egyetemistának: a családi háttér, az ösztöndíjak, a diákhitel vagy a munka. Azonban az utóbbi évek gazdasági változásai miatt a családok egyre kevésbé tudják támogatni egyetemre járó gyermekeiket, a szociális és tanulmányi ösztöndíjak eközben évek óta változatlanok: a minimális tanulmányi ösztöndíj 8500 forint, a maximális 30 ezer forint körüli.

A másik súlyos probléma, hogy az albérletek egyre drágábbak, a kollégiumi férőhelyek számában viszont nem történt érdemi változás.

A kérdőívet kitöltő friss diplomások 89 százaléka dolgozott a kitöltés idejében, 11 százalékuk sosem, vagy akkor éppen nem. Képzések tekintetében a művészet-közvetítés területén volt a legmagasabb a munkanélküliek aránya (15,6 százalék), az egyéb művészeti területen 10,9 százalék, a bölcsészettudományi területen 5,9 százalék, agrár végzettségűek körében pedig 5,2 százalék. A legkevesebb munkanélküli az orvos- és egészségtudományi területen végzettek között van, 1,6 százalék a felmérés szerint.

A kérdőívet kitöltők 22,4 százaléka szerint teljesen, 24,1 százalékuk szerint nagy mértékben illeszkednek tanulmányaik az általuk végzett munkához. 26,6 százalékuk szerint viszont csak közepesen, 17,1 százalék szerint kevésbé, 9,9 százalék szerint pedig egyáltalán nem.

Legmagasabb arányban a sporttudományi területen végzettek jelezték (25,9 százalék), hogy nem kaptak használható tudást az egyetemen.

A felmérésre válaszoló friss diplomások 6 százaléka dolgozott külföldön a kérdőív kitöltésekor, a külföldi munkavállalás leginkább az agrár, a természettudományi és a művészeti területen végzettek körében gyakoribb az átlagosnál.

A 2018-ban diplomázottak 44,8 százaléka, a 2022-ben végzetteknek viszont már az 50,2 százaléka jelezte, hogy szívesebben vagy biztosan másik országba költözne, ha ott ajánlanának neki jobb munkahelyet. Azzal kapcsolatban viszont nem voltak optimisták, hogy az itthoni tanulmányaik mennyire készítették fel őket a külhoni munkavállalásra, 56 százalék ugyanis azt felelte, a felsőoktatási tanulmányaik inkább nem vagy egyáltalán nem adtak ehhez hátteret.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×