Lázár János azt írta: ez kellett ahhoz, hogy a cégcsoport minden munkavállalója már januártól az emelt bérét kapja. A megállapodással mindenki nyert - fűzte hozzá a tárcavezető a Facebook-oldalán.
A munkavállalók biztosak lehetnek abban, hogy a következő esztendőkben az infláció fölött fog emelkedni a bérük, a MÁV-Volán-csoport pedig a korábbinál kiszámíthatóbb feltételek mellett, jobb tervezési képességgel tudja végrehajtani a megújulási programját - írta a miniszter, hozzátéve, hogy ezt az állam tulajdonosi jogait képviselő közlekedési miniszterként el is várja a vezetéstől.
Egy kicsivel későbbi bejegyzésben azt hangsúlyozta, hogy
"nem győzött le senki senkit: közös nevezőre jutottunk".
Mint fogalmazott, a szakszervezetek következetesen küzdöttek a munkavállókért, a tulajdonosi-munkáltatói oldal képviselői pedig a felelős megoldást keresték.
"Két irányból indultunk, de középen találkoztunk. Az eredmény 3 év kiszámíthatóság mindkét fél számára. Köszönöm a szakszervezetek partnerségét, köszönöm a MÁV-VOLÁN-csoport minden munkatársának, hogy mozgásban tartják Magyarországot. Tisztelet és megbecsülés mindannyiuknak!" - írta.
Mint ismert, a Szolidaritás Autóbusz-Közlekedési Szakszervezet több vasárnap-hétfői sztrájkot is szervezett, amelynek magas támogatottsága volt. A megmozdulások, illetve a szakszervezet csökkentett követelése nyomán az ÉKM végül emelt a dolgozóknak megajánlott összegen, így született meg a megállapodás.
Frissítés: A két, kiemelkedően sikeres volánbuszos munkabeszüntetés nélkül nem lehetett volna ilyen bérajánlatot elérni a MÁV-Volán-csoportnál a Szolidaritás Autóbusz Közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) szerint, amely utolsóként, szerdán csatlakozott a megállapodáshoz. A bérmegállapodás aláírását pedig azzal indokolták, hogy
anélkül nem lett volna bérfejlesztés a Volánbusznál.
A SZAKSZ közleményében kiemelte, a szakszervezet a végső mértékeket a saját sikereként könyveli el, és úgy véli, bebizonyította, hogy lehet Magyarországon a közlekedési szektorban is érdemi sztrájkot megvalósítani. A SZAKSZ a bértárgyalásokon elment a falig, és komoly eredményeket ért el
A megállapodás alapján a munkáltató 2024. január 1-ig visszamenőlegesen 600 000 forintos alapbérig alanyi jogú, 17 százalékos béremelést hajt végre, amelynek összege nem lehet kevesebb 70 000 forintnál. A 600 000 forint alapbér felett az alanyi jogú béremelés mértéke egységesen 102 000 forint. Ez autóbuszvezetők esetében a pótlékokkal együtt meghaladja a 20 százalékos mértéket is.
Ezzel a SZAKSZ közlése szerint a köztulajdonban működő közszolgáltató szférában a MÁV-Volán cégcsoportnál növekszik a legmagasabb mértékben a bér az idén.
A szakszervezet közleményében kitért arra, a szerdai, utolsó tárgyalási fordulón - a MÁV Zrt., a Volánbusz Zrt. és a társszakszervezet képviselőivel - a felek megállapodtak abban is, hogy különös tekintettel a Volánbusz várható átalakítására, a bekövetkező integrációra,
felülvizsgálják a bérek struktúráját és a kollektív szerződést.
A megállapodás garantálja, hogy a rákövetkező két évben az inflációt is figyelembe véve nő a foglalkoztatottak keresete - jegyezték meg.