eur:
403.27
usd:
349.54
bux:
0
2025. június 13. péntek Anett, Antal
Nyitókép: Pixabay

Aggasztó folyamat indult el a sajtok piacán

Komoly áremelkedést nem várnak a szakértők a tejtermékek piacán, a sajt azonban már most is szinte megfizethetetlen.

Bár decemberben mind a tej, mind pedig a sajt ára jelentősen alacsonyabb volt az egy évvel korábbihoz képest, az elmúlt két évben összességében mindkét termék jelentősen drágább lett. A szállítmányozásban bekövetkező áremelkedés és a felvásárlási ár is arra enged következtetni, hogy idén sem ússzuk meg a drágulást a tejtermékek piacán - írja a Pénzcentrum.

A lap megkérdezett szakértő szerint most kis esélye van egy komolyabb drágulásnak, de a termelőknek már így is drasztikusan csökkenteni kellett a felvásárlási árakat - ráadásul a globális tényezők is keresztbe tehetnek még.

Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője a Pénzcentrumnak azt mondta, hogy leginkább az energiaárak tehetnek majd róla, ha 2024-ben a tejtermékek tovább drágulnak - de erre most kevés esély látszik. Drágulás akkor következhet be, ha valamilyen hatás miatt a nagy tejtermelő területeken (Európa, Új-Zéland, USA, stb.) csökken a kínálat, vagy egyszerre emelkednek a termelés költségei. Ilyen eset lehet az, ha például valamilyen geopolitikai okból, például a jemeni vagy az izraeli helyzet eszkalálódása, az orosz-ukrán háború miatt drámaian nőnek az energiaárak globálisan.

Európai szinten esetleg a kedvezőtlen időjárás okozhat drágulást.

Nagyarányú drágulás azonban most nem valószínűsíthető - fogalmazott Braunmüller Lajos.

Az ukrajnai háború nyomán kitört drágulási hullám egyik legtöbbet emlegetett "kárvallottja" a tömbös trappista sajt volt, aminek az egyik legdurvább mértékben szállt el az ára 2020 óta.

A korábban csúcsokat döntő tejtermék-árak miatt a vásárlók jóval kevesebbet fogyasztottak, Magyarországon például a túró fogyasztása drámai mértékben, csaknem ötödével esett vissza.

Októberben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Tej Terméktanács is arra figyelmeztetett, hogy az egyre nagyobb mennyiségben külföldről importált tej és tejtermékek komolyan veszélyeztetik a hazai tejtermelők érdekeit. Braunmüller Lajos ezzel is egyetért: mint fogalmazott, már csak a nagyobb gyártókapacitás miatt is előfordulhat, hogy a külföldi áru olcsóbban adható el a magyar üzletekben.

Címlapról ajánljuk
Izrael bombázza Iránt, ez már háború - ószövetségi hivatkozással

Izrael bombázza Iránt, ez már háború - ószövetségi hivatkozással

Izrael légicsapásokat mért Iránra péntek hajnalban, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését. A támadó országban nemzeti szükségállapotot rendeltek el. A hadsereg közlése szerint Izrael napokig, akár hetekig elhúzódó háborúra készül Teheránnal és annak térségbeli segítőivel. Irán Izrael mellett az Amerikai Egyesült Államokat is felelősnek tartja, és közölte, hogy kemény választ ad a támadásra.

Orbán Viktor péntek reggel: Magyarország nem az az ország, amely térdre esik Ukrajna előtt

Orbán Viktor péntek reggel ismét interjút adott a Kossuth rádiónak. Szólt az ukrajnai háború magyarországi és európai következményeiről, a nemzetállami jogkörökről és a brüsszeli bürokrácia túlburjánzásáról is. Szerinte patrióta-nacionalista kormányok lesznek Európában Európában két-három éven belül, de ez nem rossz, hanem jó, "mi ezt akarjuk", még ha a nacionalizmust most csúnya szónak tartják is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.13. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×