Pálinkás Imre a feol.hu-nak arról beszélt, hogy idén már tudtak halat telepíteni. A részleteket említve jelentős mennyiségben nagytestű pontyokat juttattak a tóba, de "emellett gyönyörű tenyészanyagot sikerült beszereznünk keszegből, elsősorban dévérből". Azt remélik, hogy tavasszal sikerül leívniuk, és segítik a megszokott, őshonos halfauna visszatérését.
Ragadozókat is
A tervezett 30 mázsa helyett egyelőre 20 mázsa növendék csukát tudtak beszerezni, illetve közel 15 mázsa növendék süllőt juttattak a vízbe az arra alkalmas helyszíneken. A program december 31-vel nem ér véget, jövőre minden lehetőséget megragadva szeretnének folytatni a haltelepítéseket.
Vízszint
Ahogy arról az Infostarton is beszámoltunk főként az elmúlt másfél hónap csapadékának segítségével már bőven száz centi fölé került a tó (december 31-én 111 centi volt Agárdnál), miközben éppen csak, hogy elkezdték engedni a pátkai tározó vizét. Ráadásul nem csak Pátkán van betárolt víz, a vízügyi igazgatóság korábban a zámolyi tározó medrében is visszafogott csapadékot.
A szakembert arra emlékeztettem, hogy a legutóbbi horgászfórumon jelentős hangsúlyt kapott a tó Dunából való mesterséges feltöltésének lehetősége.
Úgy fogalmazott a lapnak, hogy "szövetségünk a Dunát látja alkalmasnak arra, hogy hosszú távon megoldja a Velencei-tó mesterséges vízpótlását. Debrecenbe is eljuttatták a Tisza vizét: a tervezés során figyelembe lehetne venni az ottani tapasztalatokat, de legalább odáig el kellene jutni, hogy készüljön egy hatástanulmány. Akkor kiderülne, van-e akadálya a megvalósításnak, és az mennyibe kerülne".
Szerinte a vízállással 2024-ben nem lesz probléma, összességében pedig biztató, hogy legalább
vége az elmúlt évek depressziós időszakának
és nem azért kell imádkozni, hogy ne pusztuljon a tó halállománya.