Európát mi magunk vágtuk tönkre, mert a XX. század két világháborújának kártétele nem helyrehozható - kezdte beszédét a területfejlesztési miniszter.
Navracsics Tibor úgy fogalmazott, hogy az unió mára politikai és gazdasági értelemben is "becsúszott az Amerikai Egyesült Államok alá".
A tárcavezető szerint az Európai Bizottság szereptévesztésben van, mert "tisztázatlan politikai premisszák" - például a jogállamiság - alapján,
"dzsihadista elszántsággal" hoz döntéseket,
holott az európai integráció sikerét korábban az biztosította, hogy nem politikai alapon születtek határozatok.
A tárcavezető az aláírt megállapodásokra hivatkozva úgy értékelte a kialakult helyzetet, hogy az Európai Bizottság egyetért a magyar fejlesztési célokkal, csak éppen ideológiai okokból nem ad rájuk pénzt, hanem "legfőbb civilizátorként" osztályozza a tagállamokat, kialakítva a kétsebességes Európát, amivel jócskán túllépi a hatáskörét. Ráadásul nem is következetes, mert a kohéziós forrásokat visszatartja, de a mezőgazdasági támogatások már jó ideje akadálytalanul jönnek - emlékeztetett Navracsics Tibor.
A tárcavezető problémának látja, hogy az unió támogatásaiból elsősorban a fővárosok és a nagyvárosok tudtak fejlődni, ezért szerinte a jövőben a hátrányos helyzetű vidéki régiókba, és az agglomerációs falvakat tartalmazó ügynevezett várostérségekbe kellene átcsoportosítani a pénzeket.
A beszélgetés moderátora a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. vezérigazgatója volt, aki egy nemzetközi felmérésük eredményét ismertette. Kenyeres Kinga elmondta: az európai polgárok borúlátóak, és az uniót pártolják ugyan, de rossz véleményük van a brüsszeli bürokráciáról, a szankciós politikáról, valamint a migráció és az infláció kezeléséről, és a többségük nem ért egyet azzal, hogy támogatásokat tartanak vissza egyes tagállamoktól.
A konferencia korábbi részében a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a formálódó szuverenitásvédelmi törvénycsomagról beszélt. Kocsis Máté elmondta, hogy módosítanák az alaptörvényt, a választási törvényben pedig világossá tennék, hogy a választáson induló civil szervezetekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a pártokra. Átírnák a Büntető Törvénykönyvet is: a választói akarat tiltott befolyásolásának minősül és három évig terjedő börtönbüntetéssel lesz sújtható majd, ha egy választáson induló szervezet külföldi támogatást fogad el. Szükség van továbbá egy intézményre, amely rámutat a külföldi beavatkozásokra - jelezte Kocsis Máté fideszes frakcióvezető a 30 éves Századvég konferenciáján.