Szombaton 64, vasárnap pedig 102 tűzoltói beavatkozásra volt szükség, leginkább villámárívízek, illetve épületekbe betörő víz miatt – ismertette Mukics Dániel tűzoltó alezredes. A múlt hét kedden kezdődött csapadékosabb időjárás során a legviharosabb nap a péntek volt, akkor 236 esetben, összességében – nem egész egy hét alatt – pedig 731 alkalommal riasztották a tűzoltókat.
Átmenetileg néhány út járhatatlanná, néhány Nógrád vármegyei település megközelíthetetlenné vált, de ezek a problémák néhány óra leforgása alatt megoldódtak – tette hozzá az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Több tucatnyi lakóház megsérült, helyenként a víz alámosta a vasúti síneket is. A szakemberek mintegy 23 ezer homokzsákot használtak fel, hogy megvédjék a villámárvizektől a házakat.
Szombaton sok helyen még a pénteki vihar miatt kellett a tűzoltóknak beavatkozniuk, akik vasárnap sem unatkoztak – jegyezte meg Mukics Dániel; a késő délutáni felhőszakadások Csongrád-Csanád vármegyében okoztak gondokat: Hódmezővásárhelyen házakra, utakra és kerítésekre dőlt fák eltávolításához, valamint víz alá került épületek kiszivattyúzásához riasztották a tűzoltókat.
A tűzoltó alezredes megjegyezte: a levonult villámárvizek után érdemes lefotózni a keletkezett károkat ahhoz, az érintettek érvényesíteni tudják a biztosításukat. A víz alá került épületeket szellőztessük ki, és fertőtlenítsük mindenképpen – tanácsolta.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy villámárvizeknél az esővíz gyakorta a csatornahálózat szennyvizével keveredik, így az elöntött kertek és veteményesek zöldségeit, gyümölcseit ne fogyasszuk, vagy csak miután alaposan megtisztítottuk. A felszíni vízelvezető árkokat pedig – az iszaptól, bekerült hordaléktól – érdemes kitakarítani, hogy a következő felhőszakadáskor el tudják látni a feladatukat.
Mukics Dániel újfent nyomatékosan felhívta mindenki figyelmét, hogy terepviszonyoktól függetlenül, soha ne közelítsük meg a villámárvizeket; már néhány centis vízfolyás is képes ledönteni egy embert a lábáról – hívta fel a figyelmet. Azt is megjegyezte, hogy a villámárvizek elmozdíthatják a csatornafedeleket, és bármikor előfordulhat egy-egy olyan tereptárgy már a néhány centis áradatban, amire autóval közlekedve sem számítunk. Ha pedig térdig ér a víz (40-50 centiméter), akkor abban nemcsak elakadni lehet, hanem a víz az autók légszűrőjébe kerülve tönkre is teszi a járművet.
Ha pedig annyira sok csapadék esett, hogy el kell hagynunk az otthonunkat, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot – tette hozzá.