eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
two young businessmen shaking hands
Nyitókép: Peshkova/Getty Images

Megvan a megállapodás Brüsszel és Budapest között

Csehország, az EU soros elnöke tett bejelentést éjszaka.

A soros EU-elnök cseh kormány éjszaka bejelentette, hogy megoldás született "a Magyarország által blokkolt kérdésekre", így jóváhagyták a magyar uniós pénzekre vonatkozó megállapodásokat.

Mint a HVG.hu és a Portfolio összefoglalójában is szerepel, hazánk jóváhagyta a 18 milliárd eurós, hitelből nyújtott ukrajnai támogatást és a 15 százalékos globális minimumadót is, emellett Brüsszel bólintása megvan az 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatásért elkészített helyreállítási terv mellett és a jogállamisági eljárás lezárásához vezető javaslat mellett is.

A döntések szövegezése folyamatban van.

Sok részlet még nem világos azonban, de a Kormányinfón fél 10-kor kiderülhet, a globális minimumadó alól van-e valamilyen magyar kedvezmény; a Világgazdaság hétfő este úgy értesült, hogy az Európai Unió Tanácsa hozzájárult, hogy a magyar iparűzési adó beleszámítson a globális minimumadóba, így nem kellene megemelni a 9 százalékos társasági adót, így nem fog az ügyben vétózni a kormány.

A HVG.hu arról is értesült, hogy csökkentik a befagyasztott forrásokat is Brüsszelben: az eredeti javaslatban három kohéziós alap 65 százaléka szerepelt, amit 7,5 milliárd eurót jelent - az egyezség szerint ezt 55 százalékra mérséklik.

A helyreállítási alapokhoz történő hozzáférést, azaz a pénzek kifizetését azonban - az eredeti javaslatnak megfelelően - komoly feltételrendszerhez köti az Európai Unió: 27 úgynevezett szupermérföldkövet kell teljesítenie Magyarországnak. Ezeket maradéktalanul és helyesen végre kell hajtani, mielőtt a helyreállítási alapból bármilyen kifizetést teljesíteni lehetne Magyarországnak.

Az ülésen ugyanakkor nem sikerült megállapodni a kilencedik uniós szankciós csomagról.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×