A soros EU-elnök cseh kormány éjszaka bejelentette, hogy megoldás született "a Magyarország által blokkolt kérdésekre", így jóváhagyták a magyar uniós pénzekre vonatkozó megállapodásokat.
Mint a HVG.hu és a Portfolio összefoglalójában is szerepel, hazánk jóváhagyta a 18 milliárd eurós, hitelből nyújtott ukrajnai támogatást és a 15 százalékos globális minimumadót is, emellett Brüsszel bólintása megvan az 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatásért elkészített helyreállítási terv mellett és a jogállamisági eljárás lezárásához vezető javaslat mellett is.
A döntések szövegezése folyamatban van.
#COREPERII | ⚡⚡⚡Megadeal! EU ambassadors approved in principle a package of €18 billion in support for #Ukraine, 15% minimum #tax for big corporations, approval of #Hungary's #RRP and an agreement on #conditionality. The package will be confirmed by written procedure. pic.twitter.com/L5bcCGETMU
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) December 12, 2022
Sok részlet még nem világos azonban, de a Kormányinfón fél 10-kor kiderülhet, a globális minimumadó alól van-e valamilyen magyar kedvezmény; a Világgazdaság hétfő este úgy értesült, hogy az Európai Unió Tanácsa hozzájárult, hogy a magyar iparűzési adó beleszámítson a globális minimumadóba, így nem kellene megemelni a 9 százalékos társasági adót, így nem fog az ügyben vétózni a kormány.
A HVG.hu arról is értesült, hogy csökkentik a befagyasztott forrásokat is Brüsszelben: az eredeti javaslatban három kohéziós alap 65 százaléka szerepelt, amit 7,5 milliárd eurót jelent - az egyezség szerint ezt 55 százalékra mérséklik.
A helyreállítási alapokhoz történő hozzáférést, azaz a pénzek kifizetését azonban - az eredeti javaslatnak megfelelően - komoly feltételrendszerhez köti az Európai Unió: 27 úgynevezett szupermérföldkövet kell teljesítenie Magyarországnak. Ezeket maradéktalanul és helyesen végre kell hajtani, mielőtt a helyreállítási alapból bármilyen kifizetést teljesíteni lehetne Magyarországnak.
Az ülésen ugyanakkor nem sikerült megállapodni a kilencedik uniós szankciós csomagról.