Előre meghatározott menetrend szerint, folyamatosan, napról-napra, mondhatni óráról órára csökkentik a tó vízszintjét – tudtuk meg. A tervek szerint november 25-ére áll be a téli vízszint.
„A nyári és téli közötti víztömegkülönbség átvezetése a kiskörei vízlépcsőn négy turbinán történik Szolnok-Szeged irányában, így energiatermelés céljából hasznosul az a vízmennyiség” – mondta a szakaszmérnök.
Mintegy százmillió köbméter vízről van szó. Kisebb lesz a vízmélység mellett a vízfelület nagysága is, így szabad tárolókapacitás fogadja az esetleges téli jegesedést. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy
akár hatvancentis jégvastagság is kialakulhat, erre volt példa 2017 januárjában.
Ez több millió köbméter jeget jelent, a tavaszi jeges árvíz vagy normál árvíz esetén fontos a szabad tárolókapacitás és a minél kevesebb jég.
A téli vízcsökkentést mindig megelőzi a télivízszint-egyeztető tárgyalás általában szeptember végén, ezen
- a tókörnyéki hasznosítók és önkormányzatok, illetve
- a Hortobágyi Nemzeti Park,
- a vízirendészet,
- a horgászati-halászati hasznosító,
- a Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.,
- a szomszédos vízügyi igazgatóságok és
- a megyei önkormányzatok
is részt vesznek – mondta Fejes Lőrinc.
„Most kompromisszumos megállapodással elég rövid időn belül sikerült közös nevezőre jutni – magyarázta a kiskörei szakaszmérnök –, a Tisza-tónak az engedély szerinti magasabb téli vízszintje lesz, ez a nyárihoz képest 1 méter 20 centiméteres csökkentést jelent, mégpedig úgy, hogy az első két nap 10-10 centimétert csökkentettünk, majd ezt követően két nap alatt 15 centimétert, így november 25-ére érjük el a 725 centiméteres nyári vízszintről a 620 mínusz 10 cm-es vízszintre a csökkentést. Ez lesz majd a Tisza-tó téli vízszintje, tehát a Kisköre felső vízmércén mért 620 mínusz 10 cm-es sáv.”