Sztrájkba kezdenek szeptember 5-től a mozdonyvezetők, ezt még Barsi Balázs, a Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke jelentette be az InfoRádióban. Azért lehet munkabeszüntetés, mert az érdekképviselet szerint a MÁV nem teljesítette a márciusra meghirdetett sztrájk lemondásához kapcsolódó megállapodást, amely minden egyéb évközi kifizetésen túl egyszeri 300 ezer forintot jelentett a mozdonyvezetőknek. Ha nem születik egyezség, akkor szeptember 5-től határozatlan időre leteszik a munkát a személy- és árufuvarozásban dolgozó mozdonyvezetők.
Csakhogy kiderült, nem egységes a mozdonyvezetői szakma, a Mozdony és Motorvonatvezetők Szakszervezete nem támogatja a munkabeszüntetést.
"A szakszervezetünk nyíltan elhatárolódik minden olyan kezdeményezéstől, amely ebben a gazdasági és energiaválságban a vasút mint fenntartható közlekedési rendszer működését sérti vagy veszélyezteti" – jelentette ki szintén az InfoRádióban Molnár Péter, az érdekképviselet elnöke. Szerinte
nem tekinthető reprezentatívnak
egy olyan, mozdonyvezetőket érintő sztrájk, amihez nem csatlakozik minden mozdonyvezető.
Mint fogalmazott, a céljuk az, hogy hozzájáruljanak a gazdasági válság országra és az emberekre nehezedő terheinek csökkentéséhez, és ebbe nem fér bele semmilyen munkabeszüntetés, demonstráció.
"Manapság nagyon fontos érték a társadalmi felelősségvállalás, nem lehet az a forgatókönyv, hogy a munkavállalók és a munkáltatók hergelésére használjunk fel bármit is. Természetesen tagjaink munkáltatóval szembeni megfelelő védelmét tervezzük a jövőben is, de biztosak vagyunk abban, hogy a munkabeszüntetés nem szolgálja sem a vasúti dolgozók, sem az utazóközönség, így pedig a magyar emberek boldogulását sem" – mondta az elnök, és hozzátette,
főként iskolakezdés idején nem szerencsés
egy járatritkításokat, ezáltal koncentrált tömegeket generáló munkabeszüntetés.
A sztrájk okának a jogosságáról Molnár Péter azt mondta, a reprezentatív szakszervezeteknek van döntési és aláírási jogosultságuk, és ezek a szakszervezetek megállapodtak a munkáltatóval egy hároméves bérfejlesztésben, szerinte ebbe beleszólni, javaslatot tenni addig lehetett volna, amíg nem állapodnak meg.