eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Bayraktar TB2 török harci drón
Nyitókép: Türkiye Gazetesi

Resperger István: akár gyárthatnánk is a török drónokat

Az oroszok ellen bevált Bayraktar drónokat venne a magyar kormány Törökországtól, a felfegyverezhető, távirányítású repülő eszközökről beszélt az InfoRádióban Resperger István ezredes.

"Ez a drón képes akár 27 órán keresztül is a levegőben maradni és felderítést végezni" – mondta el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője.

Resperger István szerint, az orosz–ukrán háborúban fegyverek kipróbálása is zajlik, és ez a Bayraktar TB2-es típusú drón eddig nagyon jól szerepelt.

A katonai szakértő elmondta, hogy egy 12 méter fesztávolságú, 6 és fél méter hosszú drónról van szó, amely nagyon hosszú ideig, akár 27 óráig is képes a levegőben maradni. Mivel pedig

négy lézerirányítású rakétával szerelhető fel, a felderített célokra azonnal csapást is tud mérni.

Majd visszatér a telephelyére újabb rakétákért – ismertette Resperger István. Mint mondta, az orosz–ukrán háborúban főleg a harckocsik ellen volt nagyon eredményes, de az ukránok az orosz logisztikai oszlopokat is ezzel pusztították.

Az NKE tanára elmondta még, hogy ennek a drónnak van egy nagyobb, illetve egy kisebb változata is. Ugyanakkor azt is elárulta, hogy

nem egyszerű vásárlásról lenne szó, hanem a török és a magyar hadiipar közötti valamilyen együttműködésről.

Erre már van is példa – folytatta az ezredes, hiszen az ugyancsak török fejlesztésű, Gidrán páncélozott katonai járműveket Kaposváron fogják gyártani. Ezekből a Magyar Honvédség mintegy 300 darabot akar beszerezni.

„A Gidrán egy 14-18 tonnás páncélozott jármű, amely 11 fős személyzetet tud magával vinni. Több változata is van, a parancsnoki járműtől a páncéltörőrakéta-hordozóig, a csapatszállítótól az aknakeresőig, sok mindenre lehet alkalmazni" – folytatta.

Az NKE tanszékvezetője nem zárta ki, hogy a Gidránhoz hasonlóan,

esetleg a Bayraktar drónokat is Magyarországon fogják gyártani.

A katonai szakértő emlékeztetett rá: Maróth Gáspár védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkár általában arra törekszik, hogy ne csak megvegyünk valamit, hanem a technológiát, a tudást, a tervezést és akár a gyártást is átvehessük, ahogy a Gidránok esetében is történt – hangoztatta Resperger István ezredes, az NKE Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×